9.8 C
Skopje

Zëvendësdrejtori Dehari priti në takim ministrin malazez të Bujqësisë, pylltarisë dhe pkonomisë së ujërave, Stijoviç

Në ambientet e drejtorisë së NP “Pyjet Kombëtare” më 14.09.2021 u realizua një takim pune midis delegacionit nga Republika e Malit të Zi i cili përfshinte Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave Z. Aleksandar Stijovic dhe Sekretarja e Shtetit znj. Nikolina Misnic dhe nga ana jonë, drejtoresha znj. Juliana Nikolova dhe zëvendësdrejtori Dr Berat Dehari.

Takimi u përqëndrua në intensifikimin e bashkëpunimit dhe përmirësimin teknik të sistemit të mbrojtjes nga zjarri në pyje, ku Republika e Maqedonisë Veriore, si nikoqire e sektorit të urgjencës, po punon në krijimin e një qendre për veprim në situata krize. U bisedua për krijimin e bashkëpunimit me qëllim plotësimin e sistemit plotësues që do të ishte i një rëndësie të madhe, në mënyrë që të sigurohet veprim i koordinuar në rast të zjarreve në shkallë të gjerë të pyjeve. Në atë kuptim, u diskutua edhe krijimi i qendrave të përbashkëta të trajnimit.

Takimi shkëmbeu gjithashtu mendime mbi vendosjen e produkteve të drurit të sharruar në konifere dhe zdrukthtari prej druri dhe shtëpi prej druri. Një Memorandum Mirëkuptimi është planifikuar të nënshkruhet në të ardhmen e afërt.

Marketing

TË FUNDIT

Escobar kërkon që RMV të nis bisedimet e anëtarësimit

SHBA-të mbështesin fuqishëm integrimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, deklaroi zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar, pas...

Në MSP hapet ekspozita për 100 vjetorin e Hasan Prishtinës

Sot në MSP u hap ekspozita e realizuar në bashkëpunim me Institutin për trashëgimi kulturore dhe shpirtërore të shqiptarëve, kushtuar kolosit tonë Hasan Prishtina. “Në...

Grubi: Veprimtaria e Hasan Prishtinës ka lënë gjurmë të pashlyeshme

Shkup, 6 Dhjetor – Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi ka marrë pjesë në ekspozitën...

Bekteshi: Rriten kapacitetet e prodhimit vendor të rrymës (Foto)

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi vazhdon angazhimin e tij maksimal për ta tejkaluar sa më shpejtë krizën energjetike që ka kapluar të gjithë rajonin! Bekteshi...

Grubi – Toman: Negociatat me BE të nisin në fillim të vitit 2022

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhëniet ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi, priti në takim ambasadorin e Republikës Çeke, z. Miroslav...