2.8 C
Skopje

Covid-19 në çerdhe, Shahpanska: 13 edukatore dhe 9 fëmijë pozitivë

Në të gjithë vendin vetëm 13 edukatore dhe 9 fëmijë janë pozitiv me Covid-19, theksoi ministrja e punës dhe politikës sociale, Jagoda Shahpanska. Ajo tha se situata me Covid-19 nëpër çerdhe është stabile dhe se nuk është vërejtur përhapje e virusit në këto institucione.

“Gjendja në çerdhe është stabile dhe tanimë një vit po qëndron si e tillë. Sot në mbledhjen e shtabit të krizës kanë raportuar se vetëm 13 edukatore dhe të punësuar të tjerë në çerdhe janë pozitivë në gjithë shtetin dhe vetëm 9 fëmijë. Në shtatë ditët e fundit, ne kemi bërë një inspektim të jashtëzakonshëm për respektimin e protokolleve, i cili u realizua nga Inspektorati Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor. Raporti i tyre i dërguar në Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale është se protokollet ndiqen në mënyrë të vazhdueshme, se nuk ka transmetim horizontal të virusit në kopshte.”,- deklaroi ministrja e punës dhe politikës sociale, Jagoda Shahpanska.

Marketing

TË FUNDIT

Bekteshi:RMV bën tranzicionin e parë energjetik si shembull për vendet e Ballkanit Perëndimor

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi prezantoi aktivitetet e ndërmarra në fushën e energjetikës në Maqedoninë e Veriut në Mbledhjen e 19-të të Këshillit të...

Besimi: Sistemi tatimor më efikas dhe më i drejtë për rritje të qëndrueshme dhe të përshpejtuar

Ministria e Financave së bashku me Drejtorinë e të Ardhurave Publike vazhdojnë të punojnë në ndërtimin e një sistemi tatimor më efikas dhe më...

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...