10.8 C
Skopje

MSH: Inspektoriati nuk ka konstuar mangësi në spitalet modulare

MSH-ja përmes një komunikate njofton se Inspektorati Shtetëror Shëndetësor Sanitar ka përfunduar mbikqyrjen e jashtëzakonshme inspektuese dhe Ministrit të Shëndetësisë, Venko Filipçe ia ka dorëzuar këtë informatë për inspektimin e jashtëzakonshëm në spitalet modulare në territorin e RMV-së.

Inspektorati ka bërë inspektime të jashtëzakonshme në 18 spitael modulare në këto qytete; Shkup, Shtip, Koçanë, Strumicë, Kumanovë, Prilep, Gostivar, Manastir, Resnjë, Gjevgjeli, Strugë, Ohër, Kavadar, Veles, Kërçovë dhe Dibër.

Sipas informatave që janë dorzuar në MSH nga ana e Inspektoratit, thuhet se janë respektuar kushtet higjieniko-sanitare, janë siguruar sasi të mjaftueshme të mjeteve dezinfektuese, janë dezinfektuar hapësirat e punës, me cka, sipas informatës nuk janë konstatuar mangësi.

Në të gjitha spitalet modulare nuk janë gjetur persona nga jashtë kurse në vende të dalluara janë vënë njoftime se vizitat janë të ndaluara.

Gjithkund janë vënë oraret për kujdestari të personelit shëndetësor, mjekë dhe infermiere numri I të cilëve dallon konform kapaciteteve dhe numrit të pacientëve të hospitalizuar.

Të puënsuarit në spitalet modulare janë të imunizuar kurse një pjesë e kanë kaluar COVID-19 – thuhet në raportin e inspektoratit.

Marketing

TË FUNDIT

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Kastriot Rexhepi në konferencë rajonale për Ballkanin Perëndimor

Deputeti nga Lëvizja Besa Kastriot Rexhepi sot mori pjesë në një konferencë rajonale ku të ftuar ishin Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi,...

Ahmeti – Kyuchyuk: Datë për negociata sa më shpejtë, gati për kompromis

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti sot ka pritur në takim eurodeputetin bullgar, Ilhan Kyuchyuk. Eurodeputeti Kyuchyuk i ka shprehur ngushëllime kryetarit...

Kryeparlamentari malazez viziton Shkupin

Kryeparlamentari malazez në Shkup. Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi sot do të jetë nikoqir i kolegut malazez Aleksa Beçiq. Xhaferi dhe Beçiq do të realizojnë takim...

Aneta Nga Radovishi me instant tiketë jofitimprurëse EKO SKUTER fitoi 150.000 denarë shtesë

Është kënaqësi  t'ua prezentojmë Aneta Spasojeva nga Radovishi – pjesëmarrësja e parë në lojën shtesë „Rrotullo rrotën Eko Skuter“ e cila i „mati forcat“...