7.8 C
Skopje

Takim i lamtumirës i kryeparlamentarit Xhaferi me ambasadorin Sera

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së, Talat Xhaferi, sot pati takim të lamtumirës me ambasadorin e Mbretërisë së Spanjës në Republikën e Maqedonisë së Veriut.
Në fjalën e tij hyrëse, Kryetari Xhaferi shprehu mirënjohje për angazhimin e deritanishëm të ambasadorit të nderuar, duke i uruar njëherazi sukses në planin personal dhe profesional në detyrat e tij institucionale të radhës. Ai i përshëndeti marrëdhëniet dhe bashkëpunimin bilateral të vazhdueshëm dhe miqësor ndërmjet dy vendeve, të cilat për fat të keq, për shkak të pandemisë me virusin Kovid-19 nuk e ruajtën dinamikën e paraparë. Kryetari Xhaferi theksoi se në të ardhme, në aspekt të marrëdhënieve parlamentare, pret një bashkëpunim më të ngushtë me parlamentin spanjoll, a kuptohet edhe bashkëpunim në të gjitha fushat tjera me interes të ndërsjellë për të dyja vendet.
Ambasadori Sera po ashtu pohoi se pandemia kishte ndikim mbi intensitetin e komunikimit të ndërsjellë bilateral. Në vazhdim, ai shprehu mirënjohje për mbështetjen që Republika e Maqedonisë së Veriut ia jep Qeverisë së Mbretërisë së Spanjës në kontekst të ruajtjes së integritetit të saj territorial dhe sovranitetit, përmes respektimit të Kushtetutës dhe ligjeve, si parime themelore të shtetit juridik. Ambasadori Sera e përshëndeti funksionalitetin e Kuvendit dhe përfaqësimin e partive të ndryshme politike të cilat edhe pse kanë qëndrime të ndryshme për çështje të caktuara, megjithatë janë konstruktive në veprimin e vet. Ai e përsëriti mbështetjen e Mbretërisë së Spanjës për procesin e integrimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian.

Marketing

TË FUNDIT

Grubi: Gjykata kushtetuese jep dritë të gjelbër për koridorin 8 dhe 10

Zëvendës kryeministri i parë dhe ministër për Sistem politk dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive Artan Grubi sot nëpërmjet rrjetit të tij në Facebook dha një...

Qeveria shkarkon Abdush Demirin nga Agjencioni për Punësim

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut , në mbledhjen e vet të fundit të martën , vendosi që të shkarkojë Abdush Demirin nga...

Bekteshi: Lëshohet zyrtarisht në përdorim sistemi i ri i ndriçimit në Kodrën e Diellit

Tetovë, 08.12.2021 Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi së bashku me ministrin e mjedisit jetësor dhe planifikimit hapësinor Naser Nuredini dhe me drejtorin e SHA ELEM...

Kryediplomati Osmani pret në takim Lazim Destanin: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...

Zejd në Click plus: Në zgjedhje lokale VMRO-së ia pa hajrin vetëm Taravari

Skender Rexhepi-Zejdi në ClickPlus në TV21 tha se ALternativa nuk ka pasur dobi nga marrëveshja për bashkëpunim me VMRO-DPMNE-në në zgjedhjet lokale. “-A ia patë...