7.8 C
Skopje

Bekteshi dhe Rexhepi në takimin ministror të Partneritetit për energji transatlantike dhe bashkëpunim klimatik në Varshavë

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi dhe Drejtori i Burimeve Kombëtare të Energjisë”, Bajram Rexhepi nga e mërkura 22 shtator deri të enjten 23 shtator 2021 do të marrin pjesë në takimin ministror të Partneritetit për energji transatlantike dhe bashkëpunim klimatik (P-TECC) i cili mbahet në Varshavë, Poloni.

Takimi ministror organizohet nga Ministria e Energjisë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Ministria e Klimës dhe Mjedisit e Republikës së Polonisë.

Iniciativa e Partneritetit transatlantik të energjisë dhe bashkëpunimit klimatik (P-TECC), një platformë ndërkombëtare e krijuar për t’u siguruar krijuesve të politikave dhe palëve të përfshira të shoqërisë civile në Evropën Lindore dhe Qendrore burimet dhe mjetet teknike për të ndërtuar sisteme energjetike të vetëdijshme për klimën.

Në nismën P-TECC marrin pjesë Shtetet e Bashkuara, 22 vende evropiane dhe Bashkimi Evropian.

Fokusi kryesor i takimit ministror të këtij viti do të jetë vendosja e aksionit klimatik dhe kalimi i drejtë në një të ardhme me karbon të ulët dhe vendosja e teknologjive inovative të energjisë së pastër që krijojnë vende pune në të dy anët e Atlantikut.

Marketing

TË FUNDIT

Escobar kërkon që RMV të nis bisedimet e anëtarësimit

SHBA-të mbështesin fuqishëm integrimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, deklaroi zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar, pas...

Në MSP hapet ekspozita për 100 vjetorin e Hasan Prishtinës

Sot në MSP u hap ekspozita e realizuar në bashkëpunim me Institutin për trashëgimi kulturore dhe shpirtërore të shqiptarëve, kushtuar kolosit tonë Hasan Prishtina. “Në...

Grubi: Veprimtaria e Hasan Prishtinës ka lënë gjurmë të pashlyeshme

Shkup, 6 Dhjetor – Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi ka marrë pjesë në ekspozitën...

Bekteshi: Rriten kapacitetet e prodhimit vendor të rrymës (Foto)

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi vazhdon angazhimin e tij maksimal për ta tejkaluar sa më shpejtë krizën energjetike që ka kapluar të gjithë rajonin! Bekteshi...

Grubi – Toman: Negociatat me BE të nisin në fillim të vitit 2022

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhëniet ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi, priti në takim ambasadorin e Republikës Çeke, z. Miroslav...