5.8 C
Skopje

Osmani: Dy punonjës të MPJ nuk e kanë kaluar vetingun

Rezultatet paraprake nga fillimi i vetingut të diplomatëve në MPJ tregojnë se dy personave do t’u ndërpritet kontrata e punës sepse nuk kanë certifikatë sigurie nga shërbimet e sigurisë, informoi sot Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani.

“Një personit gjatë kontrollit të statusit të sigurisë iu refuzua kërkesa për një certifikatë sigurie dhe nuk kaloi filtrin e parë. Për arsyet e refuzimit nuk mora shpjegim, ndërsa është filluar një procedurë për përfundimin e marrëdhënies së punës. Një person tjetër ka përdorur certifikatë të papërshtatshme. Edhe ai nuk e kalon vetingun fillestar edhe për atë vijon ndërprerje e marrëdhënies së punës. Me këtë, mund të konkludohet se dy persona nuk e kanë kaluar vetingun, tha Osmani në pyetje të gazetarëve në konferencën e sotme për shtyp në selinë e partisë së tij amë BDI në Shkup.

Ai vuri në dukje se ky nuk është grupi i diplomatëve për të cilët Armenia ka lëshuar një urdhër arrest ndërkombëtar përmes Interpolit.

Si pjesë e kontrolleve të plota, shtoi ai, u arrit në përfundimin se gjashtë persona dështuan të kërkojnë në kohë rinovimin e certifikatave të tyre të sigurisë. Pas indikacioneve se mund të ishte një mbikëqyrje teknike, këtyre njerëzve, thotë ai, iu dhanë shtatë ditë kohë për të korrigjuar këtë gabim dhe për të kërkuar certifikimin e duhur.

“Pas përfundimit të afatit, individualisht do të shqyrtohet statusi i vetingut fillestar për secilën prej tyre dhe në përputhje me rrethanat gjetjet do të vendosen për heqjen e kufizimit dhe kthimin e tyre të plotë në punë ose fillimin e një procesi të ndërprerjes së marrëdhënies së punës në varësi se si kjo do të zhvillohet, tha ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani.

Marketing

TË FUNDIT

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Kastriot Rexhepi në konferencë rajonale për Ballkanin Perëndimor

Deputeti nga Lëvizja Besa Kastriot Rexhepi sot mori pjesë në një konferencë rajonale ku të ftuar ishin Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi,...

Ahmeti – Kyuchyuk: Datë për negociata sa më shpejtë, gati për kompromis

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti sot ka pritur në takim eurodeputetin bullgar, Ilhan Kyuchyuk. Eurodeputeti Kyuchyuk i ka shprehur ngushëllime kryetarit...

Kryeparlamentari malazez viziton Shkupin

Kryeparlamentari malazez në Shkup. Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi sot do të jetë nikoqir i kolegut malazez Aleksa Beçiq. Xhaferi dhe Beçiq do të realizojnë takim...