7.8 C
Skopje

Osmani mbajti takim lamtumirës me Ambasadorin e Spanjës, Emilio Lorenco Sera

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani sot mbajti takim lamtumirës me Ambasadorin e Mbretërisë së Spanjës në Maqedoninë e Veriut, Emilio Lorenco Sera.

Në takim Osmani shprehu falënderim dhe i ndau mirënjohje për angazhimin e palodhshëm të Ambasadorit Lorenco Sera në thellimin e raporteve në mes dy shteteve, si dhe për mbështetjen e vazhdueshme që Spanja e jep për integrimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian.

“Kemi raporte të shkëlqyeshme dhe miqësore me Mbretërinë e Spanjës. Në memorien tonë kolektive do të mbetet angazhimi i jashtëzakonshëm dhe mbajtja e video seancës së Senatit të Spanjës me qëllim ratifikimin e Protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO, në mars të vitit 2020”, theksoi Osmani.

Të dy bashkëbiseduesit shkëmbyen mendime edhe për politikat e fqinjësisë së mirë në rajon, gjendjen e brendshme politike në vend, si dhe çështje tjera aktuale ndërkombëtare me konotacion gjeopolitik.

Marketing

TË FUNDIT

Escobar kërkon që RMV të nis bisedimet e anëtarësimit

SHBA-të mbështesin fuqishëm integrimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, deklaroi zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar, pas...

Në MSP hapet ekspozita për 100 vjetorin e Hasan Prishtinës

Sot në MSP u hap ekspozita e realizuar në bashkëpunim me Institutin për trashëgimi kulturore dhe shpirtërore të shqiptarëve, kushtuar kolosit tonë Hasan Prishtina. “Në...

Grubi: Veprimtaria e Hasan Prishtinës ka lënë gjurmë të pashlyeshme

Shkup, 6 Dhjetor – Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi ka marrë pjesë në ekspozitën...

Bekteshi: Rriten kapacitetet e prodhimit vendor të rrymës (Foto)

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi vazhdon angazhimin e tij maksimal për ta tejkaluar sa më shpejtë krizën energjetike që ka kapluar të gjithë rajonin! Bekteshi...

Grubi – Toman: Negociatat me BE të nisin në fillim të vitit 2022

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhëniet ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi, priti në takim ambasadorin e Republikës Çeke, z. Miroslav...