-0.2 C
Skopje

Qeveria do të fitojë grand prej 350,000 dollar për realizimin e shërbimeve elektronike

Ministër i Shoqërisë Informatike dhe i Administratës Jeton Shaqiri sot dha një lajm të mirë për qytetarët e vendit me këtë tregoi se do të marin grand prej 350 mijë dollar për implementimin e aktiviteteve në funksion të mentorimit dhe asistencës në realizimin e shërbimeve elektronike të institucioneve publike në Maqedoninë e Veriut në 18 muajt e ardhshëm, ja dhe postimi i tij i plotë në Facebook.

Sot pata nderin të mirëpres në ambientet e Ministrisë për shoqëri informatike dhe administrate, përfaqësues nga Ambasada e SHBA-ve dhe përfaqësues nga Qendra estoneze për partneritet lindor.
Në këtë takim u konfirmua granti që Qeveria e Maqedonisë së Veriut do të fitojë nga këto 2 institucione në vlerë $350,000 për implementimin e aktiviteteve në funksion të mentorimit dhe asistencës në realizimin e shërbimeve elektronike të institucioneve publike në Maqedoninë e Veriut në 18 muajt e ardhshëm.
Si ministri jemi në funksion të plotë të digjitalizimit dhe përveç mjeteve vetanake buxhetore po bëjmë maksimumin për animimin dhe tërheqjen e të gjitha palëve dhe partnerëve që janë të gatshëm të na ndihmojnë në rrugën e rritjes së transparencës së institucioneve, lehtësimit të procedurave dhe shërbimeve përmes shërbimeve elektronike, rritjen e demokracisë në vend dhe avancimin e shkathtësive digjitale të administratës.
Në këtë takim falemnderova përzemërsisht Ambasadën e SHBA-ve për përkrahjen e vazhdueshme që na japin, duke vënë në funksion edhe resurset tona njerëzore që me përkushtim të plote, të kemi realizim të suksesshëm.

Marketing

TË FUNDIT

Bekteshi:RMV bën tranzicionin e parë energjetik si shembull për vendet e Ballkanit Perëndimor

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi prezantoi aktivitetet e ndërmarra në fushën e energjetikës në Maqedoninë e Veriut në Mbledhjen e 19-të të Këshillit të...

Besimi: Sistemi tatimor më efikas dhe më i drejtë për rritje të qëndrueshme dhe të përshpejtuar

Ministria e Financave së bashku me Drejtorinë e të Ardhurave Publike vazhdojnë të punojnë në ndërtimin e një sistemi tatimor më efikas dhe më...

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...