7.8 C
Skopje

Maqedonia e Veriut vendi më i sigurt në Ballkanin Perëndimor

Maqedonia e Veriut është vendi më i sigurt në Ballkanin Perëndimor, sipas hulumtimit të Institutit për Ekonomi dhe Paqe (IEP).

Indeksi i Maqedonisë së Veriut është rritur për 11 pikë, dhe shteti është në vendin e 40-të në botë, përderisa në vendin e parë në botë është Islanda, ndërsa në vendin e 163-të të fundit gjendet Afganistani.

Pas Maqedonisë së Veriut janë Serbia (në vendin 44) ], Shqipëria (në vendin 48), Mali i Zi (në vendin 51), Bosnja e Hercegovina (vendi 72) dhe në vendin 80 nga vendet e Ballkanit Perëndimor gjendet Kosova.

Sipas Institutit, pjesa më e madhe e vendeve të Ballkanit Perëndimor shënojnë progres në situatën për paqe, siguri dhe stabilitet të brendshëm.

IEP rangoi 163 vende të pavarura dhe territore në botë, duke e vlerësuar situatën e paqes në ato vende në publikimin e “Indeksit të paqes” (Peace index) për vitin 2021.

Marketing

TË FUNDIT

Escobar kërkon që RMV të nis bisedimet e anëtarësimit

SHBA-të mbështesin fuqishëm integrimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, deklaroi zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar, pas...

Në MSP hapet ekspozita për 100 vjetorin e Hasan Prishtinës

Sot në MSP u hap ekspozita e realizuar në bashkëpunim me Institutin për trashëgimi kulturore dhe shpirtërore të shqiptarëve, kushtuar kolosit tonë Hasan Prishtina. “Në...

Grubi: Veprimtaria e Hasan Prishtinës ka lënë gjurmë të pashlyeshme

Shkup, 6 Dhjetor – Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi ka marrë pjesë në ekspozitën...

Bekteshi: Rriten kapacitetet e prodhimit vendor të rrymës (Foto)

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi vazhdon angazhimin e tij maksimal për ta tejkaluar sa më shpejtë krizën energjetike që ka kapluar të gjithë rajonin! Bekteshi...

Grubi – Toman: Negociatat me BE të nisin në fillim të vitit 2022

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhëniet ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi, priti në takim ambasadorin e Republikës Çeke, z. Miroslav...