2.8 C
Skopje

Rikonstruohet Poliklinika në “Lagjen e Trimave” Kumanovë (VIDEO)

Për vite të tëra e lënë pas dore dhe në mëshirë të fatit, madje e shëndrruar në një deponi të egër, më në fund me mjete nga buxheti i saj, shtëpia e shëndetit në Kumanovë, nisi rikonstruimin e përgjithshëm të ndërtesës së Poliklinikës “Tode Mendoll”, në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë.

Drejtori i Institutit Shëndetësor Publik në Kumanovë Faruk Alili në një prononcim për Televizionin Festa ka theksuar se vlera e rikonstruimi të ndërtesës kap vlerën rreth 2 milion denarë.

“Këtu nuk është investuar pothuajse që nga ndërtimi i objektit, kemi dashur të fillojmë me rikonstruimin brenda objektit mirëpo është e pamundur pasiqë çatia e ndërtesës është tërësisht i rrënuar dhe rrjedh uji nga reshjet e shijut në gjitha hapsirat brenda, tani do të ndërrohet i gjithë kulmi, pastaj do të vazhdojmë me hapsirat brenda objektit, pra do ti nështrohet i tërë objekti një rikonstruimi total”, tha mes tjerash Alili.

Pasi të kryhet rikonstruimi kjo poliklinië do të shërbejë si qendër vaksinimi.

“Planifikojmë që pas kryerjes së punimeve rreth rikonstruimit, këtë ambulantë tashëndrrojmë në një qendër vaksinimi që ta përfshijë tërë rajonin e Kumanovës, pra qendër vaksinimi për fëmijë, para shkollor dhe shkollor”, tha Faruk Alili, drejtor i ISHP “Shtëpia e shëndetit” Kumanovë.

Punimet rreth rikonstruimit të ndërtesës kapin vlerën rreth 2 milion denarë, mjete këto të siguruara nga buxheti i&&Shtëpisë së Shëndetit të Kumanovës. rikonstruimi pritet të përfundojnë deri në fund të këtij viti./tvfesta

Marketing

TË FUNDIT

Bekteshi:RMV bën tranzicionin e parë energjetik si shembull për vendet e Ballkanit Perëndimor

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi prezantoi aktivitetet e ndërmarra në fushën e energjetikës në Maqedoninë e Veriut në Mbledhjen e 19-të të Këshillit të...

Besimi: Sistemi tatimor më efikas dhe më i drejtë për rritje të qëndrueshme dhe të përshpejtuar

Ministria e Financave së bashku me Drejtorinë e të Ardhurave Publike vazhdojnë të punojnë në ndërtimin e një sistemi tatimor më efikas dhe më...

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...