2.8 C
Skopje

Shilegov së bashku me qytetarët në një paradë biçikletash nëpër Shkup

Shumë qytetarë me biçikleta iu bashkuan paradës së madhe të biçikletave që nisi sot në rrugët e Shkupit, me rastin e Ditës pa Makina – 22 Shtatori dhe përfundimit të Javës Europiane të Lëvizshmërisë 2021. Parada, ku mori pjesë edhe kryetari Petre Shilegov, nisi nga parku “Ibni Pajko” vazhdoi nëpër rrugët e qytetit deri në vijën e finishit, Parkun e Qytetit ku u zhvillua edhe një llotari dhe ngjarje muzikore.

Qyteti i Shkupit këtë vit për herë të 11 u bashkua me qytetet që shënojnë Javën Evropiane të Lëvizshmërisë me një axhendë të pasur të mbushur me përmbajtje cilësore për të promovuar ecjen, çiklizmin dhe përdorimin e transportit publik si forma të qëndrueshme të lëvizshmërisë urbane. Në periudhën nga 16 deri në 22 shtator brenda kësaj jave u organizuan një sërë ngjarjesh – u mbajtën disa punëtori në internet me studentë nga arsimi fillor dhe i mesëm për të promovuar masat për të arritur lëvizshmëri të qëndrueshme urbane, dhe disa aktivitete u organizuan për të promovuar zhvillimin në rrjet të shtigjeve të biçikletave dhe këmbësorëve në qytet i cili po rritet mesatarisht me rreth 14 km në vit, kështu që rrjeti i biçikletave në Shkup këtë vit tejkaloi 110 km.

Këtë vit, tema e Javës Evropiane të Lëvizshmërisë është “Të Sigurt dhe të Shëndetshëm me Lëvizshmëri të Qëndrueshme”, dhe festimi i saj përfshiu mbi 2.700 qytete nga mbi 50 vende të Evropës dhe botës.

Fushata e këtij viti, e organizuar nën moton “Lëvizni në mënyrë të qëndrueshme, qëndroni të shëndetshëm”, synon t’i japë haraç trajtimit të pandemisë KOVID-19 dhe të hedhë një dritë të ndryshme mbi mundësitë që kanë dalë nga kjo krizë e paparë shëndetësore. Qytetet në të gjithë botën kanë krijuar përgjigje krijuese ndaj pandemisë, kjo është arsyeja pse këtë vit, Java Evropiane e Lëvizshmërisë feston qëndrueshmërinë e qyteteve dhe arritjet e tyre në një përpjekje për të kapërcyer krizën sa më pa dhimbje të jetë e mundur.

Marketing

TË FUNDIT

Bekteshi:RMV bën tranzicionin e parë energjetik si shembull për vendet e Ballkanit Perëndimor

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi prezantoi aktivitetet e ndërmarra në fushën e energjetikës në Maqedoninë e Veriut në Mbledhjen e 19-të të Këshillit të...

Besimi: Sistemi tatimor më efikas dhe më i drejtë për rritje të qëndrueshme dhe të përshpejtuar

Ministria e Financave së bashku me Drejtorinë e të Ardhurave Publike vazhdojnë të punojnë në ndërtimin e një sistemi tatimor më efikas dhe më...

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...