5.8 C
Skopje

Këshillat komunal të Çairit miratuan projektin për ndërtimin e UNT-së

Me miratimin e Planit detal urbanistik, dje në mbledhjen e 59-të të Këshillit të Komunës së Çairit, me votim gjithëpërfshirës, përbyllen procedurat administrative në komuna, për fillimin e shumëpritur të ndërtimit të Kampusit universitar të Universitetit ‘Nënë Tereza’ në Shkup.
Kohë më parë edhe Këshilli i Komunës së Karposhit miratoi një plan të tillë, dhe kampusi që shtrihet në komunat Çair dhe Karposh, pritet të fillon realizimin e tij.
Universiteti ‘Nënë Tereza’ në Shkup, shpreh falënderim për anëtarët e Këshillave të komunave Çair dhe Karposh për mbështetjen e projektit, dhe veçanërisht shpreh kënaqësinë nga fakti se kishte mbështetje gjithëpërfshirëse.
Universiteti ‘Nënë Tereza’ në Shkup është në komunikim intenziv me Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës dhe Ministrinë e Mbrojtjes për realizimin e vendimit të Qeverisë për kryerjen e pranim-dorëzimit të hapësirës dhe objeketeve që aktualisht ndodhen brenda kazermës ‘Ilinden’, që do të mundëson realizimin e pandërprerë të kampusit universitar të UNT-së.
Marketing

TË FUNDIT

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Kastriot Rexhepi në konferencë rajonale për Ballkanin Perëndimor

Deputeti nga Lëvizja Besa Kastriot Rexhepi sot mori pjesë në një konferencë rajonale ku të ftuar ishin Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi,...

Ahmeti – Kyuchyuk: Datë për negociata sa më shpejtë, gati për kompromis

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti sot ka pritur në takim eurodeputetin bullgar, Ilhan Kyuchyuk. Eurodeputeti Kyuchyuk i ka shprehur ngushëllime kryetarit...

Kryeparlamentari malazez viziton Shkupin

Kryeparlamentari malazez në Shkup. Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi sot do të jetë nikoqir i kolegut malazez Aleksa Beçiq. Xhaferi dhe Beçiq do të realizojnë takim...