7.8 C
Skopje

Zaev: Vendi po lëviz në drejtim të duhur, ndërsa partneriteti me BE-në është qëllimi ynë kryesor

Mbrëmë vonë pasdite, Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, në hapësirat e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut ishte nikoqir i mbledhjes vjetore të rregullt të shefave të misioneve diplomatike të vendeve anëtare të BE-së në vendin tonë, ku Kryeministri Zoran Zaev shkëmbeu mendime me ambasadorët për aktivitetet aktuale dhe më të rëndësishme në Maqedoninë e Veriut me theks të veçantë në procesin për integrimin e vendit në Bashkimin Evropian.

Kryeministri Zaev, para ambasadorëve të vendeve anëtare të BE-së që ishin të udhëhequr nga shefi i delegacionit të BE-së në Shkup, Dejvid Gir, bisedoi për vazhdimësinë ekzistuese që kjo Qeveri e mban në pjesën e proceseve reformuese, në pjesën e gjyqësorit, luftën kundër korrupsionit, si dhe reformat në administratën publike. Në mënyrë plotësuese u bisedua për regjistrimin e popullsisë si operacion statistikor kyç që mungoi gjatë 20 viteve të kaluara dhe i cili është kyç për zhvillimin e mëtejshëm të shtetit në çdo plan.

Kryeministri Zaev theksoi se pret që deri në fund të kryesimit slloven të arrihet përparim në eurointegrimin e shtetit.

“Maqedonia e Veriut i përfundoi të gjitha detyrat e shtëpisë dhe është plotësisht e përgatitur t’i fillojë bisedimet me Bashkimin Evropian”, shtoi Zaev.

Marketing

TË FUNDIT

Grubi: Gjykata kushtetuese jep dritë të gjelbër për koridorin 8 dhe 10

Zëvendës kryeministri i parë dhe ministër për Sistem politk dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive Artan Grubi sot nëpërmjet rrjetit të tij në Facebook dha një...

Qeveria shkarkon Abdush Demirin nga Agjencioni për Punësim

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut , në mbledhjen e vet të fundit të martën , vendosi që të shkarkojë Abdush Demirin nga...

Bekteshi: Lëshohet zyrtarisht në përdorim sistemi i ri i ndriçimit në Kodrën e Diellit

Tetovë, 08.12.2021 Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi së bashku me ministrin e mjedisit jetësor dhe planifikimit hapësinor Naser Nuredini dhe me drejtorin e SHA ELEM...

Kryediplomati Osmani pret në takim Lazim Destanin: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...

Zejd në Click plus: Në zgjedhje lokale VMRO-së ia pa hajrin vetëm Taravari

Skender Rexhepi-Zejdi në ClickPlus në TV21 tha se ALternativa nuk ka pasur dobi nga marrëveshja për bashkëpunim me VMRO-DPMNE-në në zgjedhjet lokale. “-A ia patë...