2.8 C
Skopje

ESHS: Nga nesër, qytetarët do të mund të regjistrohen në vende të caktuara në komunën e tyre

Në mënyrë që të mos humbasë askush në regjistrim, Enti Shtetëror i Statistikave (ESHS) nga nesër do t’i lejojë qytetarët të shkojnë në lokacione të caktuara në komunat e tyre dhe të kryejnë detyrën e tyre qytetare dhe ligjore, tha në konferencën e sotme për shtyp Jasmina Gjorgieva nga ESHS.

Ajo shpjegoi se kjo i referohet atyre qytetarëve që për ndonjë arsye nuk arritën të kontaktojnë me regjistruesin në 20 ditët e fundit, domethënë regjistruesi kaloi në rrethin e tyre të regjistrimit, por nuk i gjeti në shtëpi për momentin, u largua ose nuk u largua një mesazh, thjesht nuk ishte krijuar kontakt.

“Ata qytetarë do të mund të shkojnë në këto vende në komunat e tyre dhe të regjistrohen. Këto lokacione, për secilën komunë në vend, do të publikohen sot pasdite në faqen e internetit https://popis2021.stat.gov.mk/ dhe për të gjitha informacionet më të hollësishme qytetarët do të jenë në gjendje të kontaktojnë telefonat që publikohen në faqe interneti, në qendrën e kontaktit të ESHS-së ku do të sigurojmë të gjithë informacionin e nevojshëm”, tha Gjorgieva.

Ajo theksoi se kjo i referohet atyre qytetarëve ku regjistruesi tashmë ka kaluar, por nuk ka arritur të bëjë kontakte me qytetarët.

Gjorgieva informon se ne po hyjmë në fazën e fundit të aktiviteteve të regjistrimit në terren, kur të përfundojnë të gjitha aktivitetet e kryera në 20 ditët e fundit, kur regjistruesit dhe instruktorët e tyre të rrethit vizitojnë të gjitha qarqet e regjistrimit, i kontrollojnë ato dhe përpiqen të gjejnë nëse dikush mungon.

Marketing

TË FUNDIT

Bekteshi:RMV bën tranzicionin e parë energjetik si shembull për vendet e Ballkanit Perëndimor

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi prezantoi aktivitetet e ndërmarra në fushën e energjetikës në Maqedoninë e Veriut në Mbledhjen e 19-të të Këshillit të...

Besimi: Sistemi tatimor më efikas dhe më i drejtë për rritje të qëndrueshme dhe të përshpejtuar

Ministria e Financave së bashku me Drejtorinë e të Ardhurave Publike vazhdojnë të punojnë në ndërtimin e një sistemi tatimor më efikas dhe më...

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...