9.8 C
Skopje

Hoxha: Regjistri i popullsisë, bazë për krijimin e politikave afatgjate

Zëdhënësi i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut Muhamet Hoxha në konferencën e sotme për shtyp informoi se deri më sot janë regjistruar gjithsej 1 395 000 qytetarë, mbi 435 mijë amvisëri dhe mbi 600 mijë banesa. Gjishtashtu, ai informoi se deri më sot mbi 195 mijë qytetarë nga diaspora janë regjistruar.  Zëdhënësi Hoxha tha se tyë dhënat nga regjistrimi janë bazë për krijimin e politikave afatgjate socio-ekonomike që do të ndikojnë për zhvilimin ekonomik të vendit.

Të dhënat nga Regjistrimi i popullsisë, banesave dhe amvisërive në të ardhmen do të na ndihmojnë për planifikim afatgjatë të politikave, reformave dhe projekteve në interes të rëndësishëm për shtetin dhe qytetarët, tha ai.

Hoxha tha se në emër të Qeverisë i falënderon të gjithë qytetarët të cilët tashmë e kanë realizuar këtë detyrim qytetar dhe njëkohësisht apeloi te të gjithë qytetarët e tjerë në vend, por edhe deri te diaspora, të cilët akoma nuk janë regjistruar, ta bëjnë të njëjtën.

Marketing

TË FUNDIT

Escobar kërkon që RMV të nis bisedimet e anëtarësimit

SHBA-të mbështesin fuqishëm integrimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, deklaroi zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar, pas...

Në MSP hapet ekspozita për 100 vjetorin e Hasan Prishtinës

Sot në MSP u hap ekspozita e realizuar në bashkëpunim me Institutin për trashëgimi kulturore dhe shpirtërore të shqiptarëve, kushtuar kolosit tonë Hasan Prishtina. “Në...

Grubi: Veprimtaria e Hasan Prishtinës ka lënë gjurmë të pashlyeshme

Shkup, 6 Dhjetor – Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi ka marrë pjesë në ekspozitën...

Bekteshi: Rriten kapacitetet e prodhimit vendor të rrymës (Foto)

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi vazhdon angazhimin e tij maksimal për ta tejkaluar sa më shpejtë krizën energjetike që ka kapluar të gjithë rajonin! Bekteshi...

Grubi – Toman: Negociatat me BE të nisin në fillim të vitit 2022

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhëniet ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi, priti në takim ambasadorin e Republikës Çeke, z. Miroslav...