7.8 C
Skopje

Në Nju-Jork takim i Osmanit me Balakrishnan, shef i diplomacisë së Singaporit

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, u takua me Ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Singaporit, Vivian Balakrishnan, në margjinat e Asamblesë së 76 -të të Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork. Në takim është biseduar për shkëmbimin e përvojave mes dy vendeve në fushën e shëndetësisë, financave, arsimit e teknologjisë.

Postimi i plotë i ministrit Osmani në facebook:

📍 Kisha nderin të takohem me MPJ të Singaporit, Vivan Balakrinshan, në margjinat e sesionit të 76 të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

👉 Me Ministrin Balakrinshan, i cili është okulist i shquar kishim diskutime produktive për mundësitë e bashkëpunimit dhe shkëmbimit të përvojave mes dy vendeve në fushën e shëndetësisë.

👉 Singapori është njëra prej vendeve më të zhvilluara të botës, qendër e njohur e finanacave, arsimit dhe teknologjisë. Në këtë aspekt, shkëmbyem ide për mundësitë për ndarjen e përvojave të Singaporit dhe zbatimin e tyre në fusha ku ne kemi interes.

👉 Shprem kënaqësi të ndërsjellë me zhvillimin e deritanishëm të bashkëpunimit në kuadër të organizatave ndërkombëtare, me fokus të veçantë në Kombet e Bashkuara.

Marketing

TË FUNDIT

Escobar kërkon që RMV të nis bisedimet e anëtarësimit

SHBA-të mbështesin fuqishëm integrimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, deklaroi zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar, pas...

Në MSP hapet ekspozita për 100 vjetorin e Hasan Prishtinës

Sot në MSP u hap ekspozita e realizuar në bashkëpunim me Institutin për trashëgimi kulturore dhe shpirtërore të shqiptarëve, kushtuar kolosit tonë Hasan Prishtina. “Në...

Grubi: Veprimtaria e Hasan Prishtinës ka lënë gjurmë të pashlyeshme

Shkup, 6 Dhjetor – Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi ka marrë pjesë në ekspozitën...

Bekteshi: Rriten kapacitetet e prodhimit vendor të rrymës (Foto)

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi vazhdon angazhimin e tij maksimal për ta tejkaluar sa më shpejtë krizën energjetike që ka kapluar të gjithë rajonin! Bekteshi...

Grubi – Toman: Negociatat me BE të nisin në fillim të vitit 2022

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhëniet ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi, priti në takim ambasadorin e Republikës Çeke, z. Miroslav...