-0.2 C
Skopje

Truprojat e kandidates së VMRO-së, Danella Arsovska shtyejn me të keq gazetarin që po i bënte pyetje

Gjatë nënshkrimit të sotëm të Kodit për Zgjedhje të Drejta, i cili u zhvillua në ambientet e Qytetit të Shkupit, një incident ndodhi pasi kandidatja e pavarur për kryetare Danela Arsovska iu drejtua gazetarëve .

Arsovska, e cila u vonua 40 minuta në aktin e nënshkrimit, më vonë iu drejtua gazetarëve dhe lejoi pyetje gazetareske, por jo ato që nuk i pëlqyen.

Gjegjësisht, pasi gazetari Sashe Ivanovski – Politiko i bëri pyetje në lidhje me angazhimin e saj politik dhe shoqëror, kandidatja Danela Arsovska u largua nga foltorja dhe ndërpreu konferencën për shtyp. Gazetari Ivanovski u përpoq të merrte një përgjigje për pyetjet e tij, por u shty në mënyrë të vrazhdë nga truprojat e Arsovskës.

I bëra tre pyetje shtypit që nuk i pëlqyen dhe ajo fjalë për fjalë iku. Unë shkova pas saj për ta pyetur dhe dy persona më rrethuan dhe më goditën me bërryla, dhe ajo shikoi dhe nuk i ndaloi. Si gazetar, ndiheni të kërcënuar në një situatë të tillë, nuk e dini nëse truproja do t’ju godasë. Me Mickovski, për shembull, kurrë nuk kam pasur një problem të tillë. Unë do të reagoj ndaj këtij incidenti ndaj SHGM -së dhe OSBE -së, na tha Ivanovski kur i kërkuam të komentonte rastin.

Ne gjithashtu kërkuam një koment nga kandidatja për kryetare Danela Arsovska. Përfaqësuesja e saj për mediat, Hristina Paneva, iu përgjigj thirrjes.

– Situata nuk ishte e tillë që zonja Arsovska nuk donte t’i përgjigjej gazetarit. Ajo iu përgjigj të gjitha pyetjeve të tij, ishin tre ose katër në konferencën për shtyp. Na u desh të largoheshim nga shtypi sepse ishim vonë për një takim. Unë u përpoqa të flisja me të, ta drejtoja që të dërgonte pyetje të tjera me e-mail, por ai nuk donte. Unë mendoj se ne i dhamë atij hapësirë ​​të mjaftueshme. Për ne është e rëndësishme që gazetarët të jenë të kënaqur. “Danela nuk ka siguri, dhe njerëzit që ishin me ne ishin një fotograf, një përgjegjës për mediat sociale dhe një nga të afërmit e saj,” tha Paneva për Sloboden Peçat.

Ajo shtoi se gazetari Ivanovski, nëse mendon se është sulmuar, ka të drejtë të ankohet tek institucionet dhe se institucionet duhet të jenë në shërbim të të gjithë qytetarëve.

Marketing

TË FUNDIT

Bekteshi:RMV bën tranzicionin e parë energjetik si shembull për vendet e Ballkanit Perëndimor

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi prezantoi aktivitetet e ndërmarra në fushën e energjetikës në Maqedoninë e Veriut në Mbledhjen e 19-të të Këshillit të...

Besimi: Sistemi tatimor më efikas dhe më i drejtë për rritje të qëndrueshme dhe të përshpejtuar

Ministria e Financave së bashku me Drejtorinë e të Ardhurave Publike vazhdojnë të punojnë në ndërtimin e një sistemi tatimor më efikas dhe më...

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...