2.8 C
Skopje

Ndryshon çmimi i dizelit dhe benzinës

Çmimet me pakicë të benzinate EUROSUPER BS-95 dhe EUROSUPER BS-98 nga mesnata do të lirohen për një denar për litër, ndërsa i EURODIZEL (D-E V) dhe Vajit ekstra të lehtë për amvisëri (EL-1) rriten për një denar, kumtoi Komisioni rregullator për energjetikë.

Çmimi i ri i EUROSUPER BS – 95 do të jetë 72 denarë për litër, EUROSUPER BS – 98 do të shitet për 74 denarë, EURODIZEL BS (D-E V) për 63, ndërsa Vaji ekstra i lehtë 1 (EL-1) për 65 denarë.

Çmimi me pakicë i Mazutit M-1 NS rritet për 0,599 dhe kilogrami do të kushtojë 39,780 denarë.

KRRE informon se në periudhën e kaluar shtatëditore çmimet referente në bursat botërore mesatarisht shënojnë ulje vetëm tek benzina për 3,175%, përderisa tek të tjerat është regjistruar rritje dhe atë tek çizeli për 1,873%, tek vaji ekstra i lehtë për 1,964% dhe tek mazuti për 1,141%.

Marketing

TË FUNDIT

Bekteshi:RMV bën tranzicionin e parë energjetik si shembull për vendet e Ballkanit Perëndimor

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi prezantoi aktivitetet e ndërmarra në fushën e energjetikës në Maqedoninë e Veriut në Mbledhjen e 19-të të Këshillit të...

Besimi: Sistemi tatimor më efikas dhe më i drejtë për rritje të qëndrueshme dhe të përshpejtuar

Ministria e Financave së bashku me Drejtorinë e të Ardhurave Publike vazhdojnë të punojnë në ndërtimin e një sistemi tatimor më efikas dhe më...

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...