5.8 C
Skopje

Shilegov: Mbështetje e fuqishme financiare për qytetarët, 50% vakt më i lirë për studentët, deri në 50% kosto më e ulët për çerdhet

Kryetari i Shkupit ofron mbështetje financiare për të gjitha grupet e qytetarëve në katër vitet e ardhshme.

Në gati dy vitet e fundit, pandemia ka ndryshuar jetën e qytetarëve. Përveç rreziqeve shëndetësore të paraqitura nga Covid-19, ekonomia dhe buxhetet familjare të qytetarëve pësuan shumë. Prandaj, më e mira për qytetin tonë në katër vitet e ardhshme ka përgatitur një paketë mbështetje të fortë financiare për të gjitha grupet e qytetarëve. Shkupi është një qytet solidariteti dhe si i tillë ai duhet të kujdeset për të gjithë dhe të kthejë paratë e qytetarëve aty ku është më së shumti i nevojshëm.

Kjo paketë përfitimesh sociale ka për qëllim të gjitha grupet, për të rriturit dhe pensionistët, personat me aftësi të kufizuara, personat me sëmundje të rralla, të rinjtë dhe prindërit e ardhshëm. Ne vazhdojmë të kryejmë aktivitete për një jetë më të mirë në Shkupin tonë, për një jetë më të mirë të përditshme të bashkëqytetarëve tanë, për ditë më komode dhe të pakujdesshme në këtë qytet.

Pensionistët dhe të moshuarit janë një burim i njohurisë, përvojës dhe mençurisë. Ata ndërtuan Shkupin dhe meritojnë mbështetjen e qytetit. Kjo është arsyeja pse ne e bëjmë jetën e tyre më të lehtë dhe kujdesemi për nevojat e tyre.

Ne ofrojmë transport publik falas për të gjithë pensionistët në Shkup çdo ditë të javës. Qytetarët tanë të moshuar do të jenë në gjendje të lëvizin lirshëm dhe të përmbushin detyrimet e tyre, jo vetëm të martave dhe të premteve. Në këtë mënyrë ne ndalojmë bllokimet gjatë ditëve të javës në autobusët e qytetit për njerëzit që shkojnë në punë ose në shkollë.

Ne ofrojmë transport mjekësor falas për të moshuarit dhe personat me aftësi të kufizuara në institucionet shëndetësore në qytet. Për pavarësi më të madhe dhe funksionim të pavarur, ne ofrojmë transport efikas, të sigurt dhe falas.

Marketing

TË FUNDIT

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Kastriot Rexhepi në konferencë rajonale për Ballkanin Perëndimor

Deputeti nga Lëvizja Besa Kastriot Rexhepi sot mori pjesë në një konferencë rajonale ku të ftuar ishin Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi,...

Ahmeti – Kyuchyuk: Datë për negociata sa më shpejtë, gati për kompromis

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti sot ka pritur në takim eurodeputetin bullgar, Ilhan Kyuchyuk. Eurodeputeti Kyuchyuk i ka shprehur ngushëllime kryetarit...

Kryeparlamentari malazez viziton Shkupin

Kryeparlamentari malazez në Shkup. Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi sot do të jetë nikoqir i kolegut malazez Aleksa Beçiq. Xhaferi dhe Beçiq do të realizojnë takim...