7.8 C
Skopje

ESSH: Janë regjistruar rreth 1 milion e 800 mijë qytetarë në vend

Përfundimisht me ditën e sotme deri në orën 7:30 në vend janë regjistruar gjithsej 1.760.194 persona, 546.8080 amvisëri dhe 789.406 banesa, kumtoi Enti shtetëror për statistika.

Mundësinë për vetëregjistrim jashtë vendit, ndërkaq, deri më tani e shfrytëzuan – 201.247 qytetarë nga diaspora.

Sot është dita e 25-të e Regjistrimit 2021 dhe deri në fund mbetet edhe një ditë me aktivitete regjistruese.

Përveç në shtëpitë e veta, qytetarët mund të regjistrohen edhe në pika të caktuara në komunat e veta, që i hapi Enti shtetëror për statistika. Lokacionet për regjistrim janë të kapshme në linkun e ESHS-së: https://popis2021.stat.gov.mk/Upatstva/SpisokNaKPRzaPopisuvanje.pdf

Nga Enti shtetëror për statistika thonë se në ditët e fundit të Regjistrimit të popullatës, amvisërive dhe banesave, aktivitetet regjistruese në terren po zhvillohen pa pengesa dhe në disa rajone të caktuara regjistruese me intensitet të shtuar. Rajonet më të vogla regjistruese në vend tashmë po i përfundojnë aktivitetet regjistruese të popullatës dhe po bëhen kontrollimet e fundit. Në disa mjedise të caktuara urbane intensiteti i regjistrimit po shtohet, po përfshihen regjistrues shtesë në mënyrë që të mund të vizitohet çdo amvisëri dhe askush të mos mbetet. Me tërë potencialin e disponueshëm po punohet pa ndërprerje dhe sipas afateve të caktuara me Ligjin për regjistrim, theksojnë nga ESHS.

Regjistrimi i popullatës, amvisërive dhe banesave në Republikën e Maqedonisë së Veriut, që zyrtarisht filloi më 5 shtator do të zgjasë deri më 30 shtator.

Marketing

TË FUNDIT

Grubi: Gjykata kushtetuese jep dritë të gjelbër për koridorin 8 dhe 10

Zëvendës kryeministri i parë dhe ministër për Sistem politk dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive Artan Grubi sot nëpërmjet rrjetit të tij në Facebook dha një...

Qeveria shkarkon Abdush Demirin nga Agjencioni për Punësim

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut , në mbledhjen e vet të fundit të martën , vendosi që të shkarkojë Abdush Demirin nga...

Bekteshi: Lëshohet zyrtarisht në përdorim sistemi i ri i ndriçimit në Kodrën e Diellit

Tetovë, 08.12.2021 Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi së bashku me ministrin e mjedisit jetësor dhe planifikimit hapësinor Naser Nuredini dhe me drejtorin e SHA ELEM...

Kryediplomati Osmani pret në takim Lazim Destanin: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...

Zejd në Click plus: Në zgjedhje lokale VMRO-së ia pa hajrin vetëm Taravari

Skender Rexhepi-Zejdi në ClickPlus në TV21 tha se ALternativa nuk ka pasur dobi nga marrëveshja për bashkëpunim me VMRO-DPMNE-në në zgjedhjet lokale. “-A ia patë...