2.8 C
Skopje

Enti i Statistikave zyrtarisht e shpalli të përfunduar procesin e regjistrimit, ja sa persona u regjistruan

Enti Shtetëror i Statistikave shpalli edhe zyrtarisht të përfunduar procesin e regjistrimit të popullsisë. Drejtori dhe zv. drejtori i këtij institucioni thanë se ky proces u realizua me sukses. Të dhënat përfundimtare janë: 1.832.696 qytetarë të regjistruar, 837.232 banesa, 568.175 amvisëri dhe 53.503 ndërtesa.

Sa i përket diasporës, proces i cili zgjati 7 muaj, janë regjistruar 204.803 persona. Regjistrimi i diasporës, sipas zv. Drejtorit Ilmi Selami ishte risi, dhe u zhvillua në mënyrë masovike, por ky numër mund te ishte edhe më i madh.

Përpunimi dhe shpallja do te behet ne afat prej 6 muajsh nga sonte, ndonëse nuk përjashtohet mundësia që shpallja mund te behet 15 ditë pas vitit te ri.

Marketing

TË FUNDIT

Bekteshi:RMV bën tranzicionin e parë energjetik si shembull për vendet e Ballkanit Perëndimor

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi prezantoi aktivitetet e ndërmarra në fushën e energjetikës në Maqedoninë e Veriut në Mbledhjen e 19-të të Këshillit të...

Besimi: Sistemi tatimor më efikas dhe më i drejtë për rritje të qëndrueshme dhe të përshpejtuar

Ministria e Financave së bashku me Drejtorinë e të Ardhurave Publike vazhdojnë të punojnë në ndërtimin e një sistemi tatimor më efikas dhe më...

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...