5.8 C
Skopje

Zaev: Bota tani më vite të tëra e zbaton digjitalizimin

Pavarësisht kritikave të prindërve dhe mësimdhënësve, kryeministri Zaev thotë se nxënësit e vendit tonë duhet të bëhen konkurrent me bashkëmoshatarët e tyre të shteteve të tjera. Sipas tij bota tani më vite të tëra e zbaton digjitalizimin.

“Duam t’i mësojmë të hulumtojnë në internet që të shohin se çfarë në fakt do të thotë në praktikë ajo që mësojnë, sepse librat janë vetëm një nga mënyrat për të mësuar për një fushë të caktuar, temë apo problematikë, këtu i referohem klasës së katërt. Kjo mënyrë moderne e të mësuarit që bota tashmë më vite, për të mos thënë me dekada e zbaton. Fëmijët duhet të kapin ritmin e fëmijëve nga shtetet tjera, deri atëherë do të ketë libra, skripta, që do të ndihmojnë deri sa t’i pajisim”, u shpreh Zoran Zaev- kryeministër i Maqedonisë së Veriut.

Marketing

TË FUNDIT

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Kastriot Rexhepi në konferencë rajonale për Ballkanin Perëndimor

Deputeti nga Lëvizja Besa Kastriot Rexhepi sot mori pjesë në një konferencë rajonale ku të ftuar ishin Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi,...

Ahmeti – Kyuchyuk: Datë për negociata sa më shpejtë, gati për kompromis

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti sot ka pritur në takim eurodeputetin bullgar, Ilhan Kyuchyuk. Eurodeputeti Kyuchyuk i ka shprehur ngushëllime kryetarit...

Kryeparlamentari malazez viziton Shkupin

Kryeparlamentari malazez në Shkup. Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi sot do të jetë nikoqir i kolegut malazez Aleksa Beçiq. Xhaferi dhe Beçiq do të realizojnë takim...