7.8 C
Skopje

Zaev: Deri në fund të vitit rroga minimale deri në 18 mijë denarë

Kreu i LSDM-së dhe kryeministri Zoran Zaev paralajmëroi rritjen e rrogës minimale deri në fund të këtij viti.Sipas tij, përpos rritjes së pensioneve, deri në fund të vitit sërish do të rritet edhe rroga minimale.

“Për katër vjet rrogën minimale e kemi rritur për 6300 denarë. Më parë rroga minimale ishte prej 8 deri 9 mijë denarë, ndërsa sot ajo arrin në 15.200 denarë me tendencë që deri në fund të këtij viti, për dy muaj e gjysëm të jetë 18 mijë denarë. Të sillet një vendim i tillë vërteton se ekonomia po lëviz në drejtim të mire”, theksoi Zaev në një tribunë në Vinicë.

Marketing

TË FUNDIT

Escobar kërkon që RMV të nis bisedimet e anëtarësimit

SHBA-të mbështesin fuqishëm integrimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, deklaroi zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar, pas...

Në MSP hapet ekspozita për 100 vjetorin e Hasan Prishtinës

Sot në MSP u hap ekspozita e realizuar në bashkëpunim me Institutin për trashëgimi kulturore dhe shpirtërore të shqiptarëve, kushtuar kolosit tonë Hasan Prishtina. “Në...

Grubi: Veprimtaria e Hasan Prishtinës ka lënë gjurmë të pashlyeshme

Shkup, 6 Dhjetor – Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi ka marrë pjesë në ekspozitën...

Bekteshi: Rriten kapacitetet e prodhimit vendor të rrymës (Foto)

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi vazhdon angazhimin e tij maksimal për ta tejkaluar sa më shpejtë krizën energjetike që ka kapluar të gjithë rajonin! Bekteshi...

Grubi – Toman: Negociatat me BE të nisin në fillim të vitit 2022

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhëniet ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi, priti në takim ambasadorin e Republikës Çeke, z. Miroslav...