7.8 C
Skopje

Zaev: Mbi 7000 projekte janë realizuar në komunat në katër vitet e fundit

Mbi 7000 projekte në katër vitet e fundit janë realizuar në komuna, ndërsa në Berovë është eliminuar një borxh i Komunës prej 80 milionë denarëve. Një përkrahje e tillë për komunat, siç paralajmëroi kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev në tribunën e sontme qytetare në kuadër të prezantimit të kandidatit për kryetar të komunës së Berovës, do të vazhdojë edhe në periudhën e ardhshme.

“Sa punë është bërë në komuna në këto katër vjet mund të matet me mandatet e mëparshme sepse ne i kemi shlyer borxhet. Janë realizuar 7000 projekte në nivel lokal në të gjithë vendin, për shkak të të cilave projektet e realizuara janë të dukshme në qytet dhe në fshatrat në Berovë. Borxhi në Berovë ishte 80 milionë, ndërsa sot Berova si komunë është e gatshme të mbështesë gjithçka të nevojshme për zhvillim dhe një numër projektesh janë realizuar”, tha Zaev.

Ky rajon i Berovës shtoi kryetari i LSDM -së është një nga potencialet më të mëdha turistik dhe kjo është arsyeja pse në periudhën në vijim do të zhvillohet edhe më shumë.

“Nga 1 janari, komunat do të decentralizohen, dhe në rrethana të tilla rëndësia e komunave bëhet edhe më e rëndësishme dhe kjo është arsyeja pse të gjithë duhet të vendosim një “gisht në kokë” mbi të cilin do të largohemi nga komuna. Konkretisht në Berovë kemi kryer sondazhe, Pekevski udhëheq me 15 për qind kundër kundërshtarit të tij dhe kjo është arsyeja pse të gjithë duhet të flasim me qytetarët dhe t’u shpjegojmë atyre pse duhet të ecim përpara dhe jo të kthehemi prapa”, shtoi Zaev.

Qëllimi, siç u shtua nga kryetari i LSDM -së dhe kryeministri aktual, është të krijojë standard më të mirë ekonomik për të rinjtë që të qëndrojnë në shtëpitë e tyre dhe jo të shkojnë në Shkup dhe jashtë saj.

Marketing

TË FUNDIT

Grubi: Gjykata kushtetuese jep dritë të gjelbër për koridorin 8 dhe 10

Zëvendës kryeministri i parë dhe ministër për Sistem politk dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive Artan Grubi sot nëpërmjet rrjetit të tij në Facebook dha një...

Qeveria shkarkon Abdush Demirin nga Agjencioni për Punësim

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut , në mbledhjen e vet të fundit të martën , vendosi që të shkarkojë Abdush Demirin nga...

Bekteshi: Lëshohet zyrtarisht në përdorim sistemi i ri i ndriçimit në Kodrën e Diellit

Tetovë, 08.12.2021 Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi së bashku me ministrin e mjedisit jetësor dhe planifikimit hapësinor Naser Nuredini dhe me drejtorin e SHA ELEM...

Kryediplomati Osmani pret në takim Lazim Destanin: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...

Zejd në Click plus: Në zgjedhje lokale VMRO-së ia pa hajrin vetëm Taravari

Skender Rexhepi-Zejdi në ClickPlus në TV21 tha se ALternativa nuk ka pasur dobi nga marrëveshja për bashkëpunim me VMRO-DPMNE-në në zgjedhjet lokale. “-A ia patë...