7.8 C
Skopje

Ganiu: Çairi, komuna e parë në RMV me qendër për Start UP Biznesedhe inivaicione

Kryetari i Komunës së Çairit, dhe kandidat i BDI-së për katër vitet e ardhshme në këtë detyrë, Visar Ganiu sot në Çarshinë e Vjetër në Shkup takoi të rinj nga kjo komunë, ku i informoi ata se Komuna e Çairit do të siguron ambiente prej 400 metrash katrorë, zyra të pajisura për zhvillimin e bizneseve fillestare dhe ideve të reja për zhvillim.

Ganiu tha se përmes këtij projekti u ofron të rinjve mundësinë që si individë, apo grup të rinjsh të mund të trajnohen se si të hapin një biznes të ri, Start-Up, e gjithë kjo e mbuluar nga Komuna e Çairit, me hapësira, pajisje dhe mjete finaciare.

‘Qendra për startup dhe inovacione ka për qëllim tu ofrojë të rinjve zyra dhe infrastrukturë të nevojshme për të filluar biznes – kyçje në internet, mobilje zyre, pajisje elektronike – printer, projektor. Këto pajisje do të mund të përdoren nga të rinjtë për një periudhë deri sa biznesi i tyre të forcohet’, deklaroi Ganiu pas takimit me të rinjtë.

Ai shtoi se për të rinjtë që do të kenë ide inovative për biznes, bashkë me sektorin privat do të krijojnë një fond ku biznesi do ti përkrah inovatorët e rinj me qasje në financa, kurse komuna me logjistikë të zyrës dhe hapësirave.

‘Në këtë projekt do të përfshijmë edhe Fondin e Inovacionit në nivel qeveritar si dhe institucione tjera të vendit dhe ndërkombëtare që mund të financojnë këtë lloj projektesh’, tha Ganiu duke sqaruar se diku deri 50 të rinj qoftë vetë, apo në grupe të vogla do të kenë të gjitha mundësitë teknike dhe pajisjet e nevojshme falas për zhvillimin e biznesit të tyre.

Komuna e Çairit, tha kandidati për mandat të ri Visar Ganiu, do të jetë ura lidhëse, garantuesja dhe nxitësja më e madhe e këtyre bizneseve me qëllim që ju të vazhdoni të qesheni dhe ta bëni botën një vend më të mirë e të jetueshëm.

Marketing

TË FUNDIT

Grubi: Gjykata kushtetuese jep dritë të gjelbër për koridorin 8 dhe 10

Zëvendës kryeministri i parë dhe ministër për Sistem politk dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive Artan Grubi sot nëpërmjet rrjetit të tij në Facebook dha një...

Qeveria shkarkon Abdush Demirin nga Agjencioni për Punësim

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut , në mbledhjen e vet të fundit të martën , vendosi që të shkarkojë Abdush Demirin nga...

Bekteshi: Lëshohet zyrtarisht në përdorim sistemi i ri i ndriçimit në Kodrën e Diellit

Tetovë, 08.12.2021 Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi së bashku me ministrin e mjedisit jetësor dhe planifikimit hapësinor Naser Nuredini dhe me drejtorin e SHA ELEM...

Kryediplomati Osmani pret në takim Lazim Destanin: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...

Zejd në Click plus: Në zgjedhje lokale VMRO-së ia pa hajrin vetëm Taravari

Skender Rexhepi-Zejdi në ClickPlus në TV21 tha se ALternativa nuk ka pasur dobi nga marrëveshja për bashkëpunim me VMRO-DPMNE-në në zgjedhjet lokale. “-A ia patë...