9.8 C
Skopje

Rusia shpall “non grata” diplomatin e RMV-së, MPJ: Kundërpërgjigje politike pa asnjë bazë

Moska ka shpallur “non grata” sekretarin e dytë në ambasadën e Maqedonisë së Veriut në Moskë, si reagim ndaj vendimit të ngjashëm të Shkupit në muajin gusht.

“Më 4 tetor, Olivera Chaushevska-Dimovska, ambasadorja e Maqedonisë së Veriut në Moskë, u ftua në Ministrinë e Jashtme të Rusisë dhe ju komunikua se një anëtar i ambasadës është shpallur “non grata”. Kjo masë është marrë si një përgjigje të vendimit të pabazuar të Maqedonisë së Veriut, e cila shpalli non grata një diplomat të ambasadës ruse”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme.

Nga MPJ shtojnë se “vendimi i Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse për të dëbuar diplomatin që u delegua kohët e fundit në Federatën Ruse, është një vendim politik reciprok pa asnjë bazë. Për dëbimin e mëparshëm të diplomatit rus nga RMV, u paraqitën prova të regjistruara për veprimet e tij në kundërshtim me Konventën e Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike. Prandaj, lëvizja e palës ruse është plotësisht e pabazuar dhe do të ndikojë negativisht në përpjekjet për të përmirësuar marrëdhëniet midis dy vendeve. derisa MPJ të dërgojë Ambasadorin e ri të akredituar në Federatën Ruse, i cili ka kaluar të gjitha hapat për referim, detyrat e tij do t’i kryejë personi përgjegjës”, thonë nga MPJ.

Marketing

TË FUNDIT

Escobar kërkon që RMV të nis bisedimet e anëtarësimit

SHBA-të mbështesin fuqishëm integrimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, deklaroi zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar, pas...

Në MSP hapet ekspozita për 100 vjetorin e Hasan Prishtinës

Sot në MSP u hap ekspozita e realizuar në bashkëpunim me Institutin për trashëgimi kulturore dhe shpirtërore të shqiptarëve, kushtuar kolosit tonë Hasan Prishtina. “Në...

Grubi: Veprimtaria e Hasan Prishtinës ka lënë gjurmë të pashlyeshme

Shkup, 6 Dhjetor – Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi ka marrë pjesë në ekspozitën...

Bekteshi: Rriten kapacitetet e prodhimit vendor të rrymës (Foto)

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi vazhdon angazhimin e tij maksimal për ta tejkaluar sa më shpejtë krizën energjetike që ka kapluar të gjithë rajonin! Bekteshi...

Grubi – Toman: Negociatat me BE të nisin në fillim të vitit 2022

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhëniet ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi, priti në takim ambasadorin e Republikës Çeke, z. Miroslav...