7.8 C
Skopje

Bislimovski: Nuk ka arsye për panik, nuk do të ketë korrigjim të çmimit të energjisë elektrike

Nuk ka arsye për panik. Qytetarët duhet të jenë të qetë sepse “A.D. Elektranat” mbulojnë tregun plotësisht dhe sigurojnë sasitë e nevojshme të energjisë elektrike. Edhe atë për 36 euro për megavat orë në kushtet kur çmimi në bursat botërore është 140 ose 150 euro”.

Këtë e tha për “Deutsche Welle” Marko Bislimovski, kryetar i Komisionit Rregullator Energjetik. Ai shtoi se është siguruar sasia e nevojshme deri në Vitin e Ri, por edhe pas kësaj, do të ketë tender dhe “AD Elektranat” do të ketë përsëri ofertë dhe nuk mendon se mund të priten ndryshime.
“Deri më tani, unë nuk shoh ndonjë arsye për korrigjime në çmimin e energjisë elektrike, e cila, më lejoni t’ju kujtoj, përcaktohet gjithmonë në qershor”, tha ai.

Ai beson se zhvillimet në tregjet botërore të aksioneve janë rezultat i disa faktorëve, përfshirë spekulimet që ndikojnë në tregun e brendshëm.

Marketing

TË FUNDIT

Grubi: Gjykata kushtetuese jep dritë të gjelbër për koridorin 8 dhe 10

Zëvendës kryeministri i parë dhe ministër për Sistem politk dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive Artan Grubi sot nëpërmjet rrjetit të tij në Facebook dha një...

Qeveria shkarkon Abdush Demirin nga Agjencioni për Punësim

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut , në mbledhjen e vet të fundit të martën , vendosi që të shkarkojë Abdush Demirin nga...

Bekteshi: Lëshohet zyrtarisht në përdorim sistemi i ri i ndriçimit në Kodrën e Diellit

Tetovë, 08.12.2021 Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi së bashku me ministrin e mjedisit jetësor dhe planifikimit hapësinor Naser Nuredini dhe me drejtorin e SHA ELEM...

Kryediplomati Osmani pret në takim Lazim Destanin: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...

Zejd në Click plus: Në zgjedhje lokale VMRO-së ia pa hajrin vetëm Taravari

Skender Rexhepi-Zejdi në ClickPlus në TV21 tha se ALternativa nuk ka pasur dobi nga marrëveshja për bashkëpunim me VMRO-DPMNE-në në zgjedhjet lokale. “-A ia patë...