5.8 C
Skopje

Ekspertët e JICA do të ndihmojnë në grumbullimin dhe hulumtimin e të dhënave për menaxhimin me ujërat e Liqenit të Ohrit

Sot u mbajt një takim pune me ekipin e ekspertëve nga Agjencia Japoneze për Bashkëpunim Ndërkombëtar (JICA) i udhëhequr nga z. Akira Takechi dhe Ministri Nuredini, i shoqëruar nga ekipi i eskpertëve të MMJPH-së. Në takim u diskutua për realizimin e projektit të planifikuar “Grumbullimi dhe hulumtimi i të dhënave për menaxhimin me ujërat në zonën përreth Liqenit të Ohrit në Republikën e Maqedonisë së Veriut” për të cilën u ofrua ndihmë ekspertësh nga ekspertë të njohur japonezë me përvojë shumëveçare në këtë fushë.

Duke pasur parasysh rëndësinë e mbrojtjes së Liqenit të Ohrit si një pasuri kombëtare natyrore dhe kulturore që njihet ndërkombëtarisht, realizimi i këtij projekti vlerësohet si jashtëzakonisht i rëndësishëm.

Gjegjësisht, projekti në të vërtetë kupton azhurnimin dhe përmirësimin e të dhënave të cilat janë të përfshira në “Studimin e fizibilitetit për përmirësimin e punës së sistemit kolektor të Liqenit të Ohrit” e punuar në vitin 2015 në përputhje me ndryshimet e fundit në terren.

Siç theksoi ministri Nuredini, faza e radhës do të ishte gjetja e zgjidhjeve për financimin e sistemit të kolektorëve dhe sigurimi i funksionimit të pandërprerë të tyre, që do të sigurojë mbrojtjen maksimale të ujërave të liqeneve, dhe kështu edhe ruajtjen e vlerave natyrore dhe shëndetit të njerëzve dhe të gjitha qenieve të gjalla përreth dhe brenda liqenit. Projekti prezanton një realizim të drejtëpërdrejtë të objektivave ndërkombëtare, por edhe realizimi i rekomandimeve të Komisionit të UNESCO-s.

Marketing

TË FUNDIT

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Kastriot Rexhepi në konferencë rajonale për Ballkanin Perëndimor

Deputeti nga Lëvizja Besa Kastriot Rexhepi sot mori pjesë në një konferencë rajonale ku të ftuar ishin Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi,...

Ahmeti – Kyuchyuk: Datë për negociata sa më shpejtë, gati për kompromis

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti sot ka pritur në takim eurodeputetin bullgar, Ilhan Kyuchyuk. Eurodeputeti Kyuchyuk i ka shprehur ngushëllime kryetarit...

Kryeparlamentari malazez viziton Shkupin

Kryeparlamentari malazez në Shkup. Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi sot do të jetë nikoqir i kolegut malazez Aleksa Beçiq. Xhaferi dhe Beçiq do të realizojnë takim...