7.8 C
Skopje

Pendarovski për vizitë zyrtare në Greqi

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski prej sot e fillon vizitën zyrtare dyditore në Greqi, që njëherë është edhe e para e nivelit më të lartë në mes të dy shteteve, duke pasur parasysh se deri më tani, asnjë president i vendit tonë nuk e ka vizituar Athinën, dhe asnjë president grek nuk ka qenë në Shkup.

Presidenti Stevo Pendarovski do të pritet nga Presidentja greke Katerina Sakelaropoulou  në një ceremoni zyrtare me nderime shtetërore dhe ushtarake në Pallatin Presidencial në Athinë, pas së cilës ata do të kenë një takim “tete-a-tete” para takimit plenar të delegacioneve të dy vendet.

Gjatë vizitës dy-ditore, Presidenti Pendarovski do të takohet edhe me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis, si dhe kryetarin e Athinës Kostas Bakojanis.

Marketing

TË FUNDIT

Grubi: Gjykata kushtetuese jep dritë të gjelbër për koridorin 8 dhe 10

Zëvendës kryeministri i parë dhe ministër për Sistem politk dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive Artan Grubi sot nëpërmjet rrjetit të tij në Facebook dha një...

Qeveria shkarkon Abdush Demirin nga Agjencioni për Punësim

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut , në mbledhjen e vet të fundit të martën , vendosi që të shkarkojë Abdush Demirin nga...

Bekteshi: Lëshohet zyrtarisht në përdorim sistemi i ri i ndriçimit në Kodrën e Diellit

Tetovë, 08.12.2021 Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi së bashku me ministrin e mjedisit jetësor dhe planifikimit hapësinor Naser Nuredini dhe me drejtorin e SHA ELEM...

Kryediplomati Osmani pret në takim Lazim Destanin: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...

Zejd në Click plus: Në zgjedhje lokale VMRO-së ia pa hajrin vetëm Taravari

Skender Rexhepi-Zejdi në ClickPlus në TV21 tha se ALternativa nuk ka pasur dobi nga marrëveshja për bashkëpunim me VMRO-DPMNE-në në zgjedhjet lokale. “-A ia patë...