9.8 C
Skopje

BDI-Gostivar pyet VMRO-DPMNE: A ishte Arben Taravari ministër i paaftë ?

Lekë Dalipi nga Iniciativa qytetare Gostivari që dua, kandidat për këshilltar komunal në listën e përbashkët me BDI – Gostivar, sot mbajti konferencë për shtyp përpara selisë së VMRO-DPMNE në Gostivar, shkruan observeri.mk

Paraprakisht, konferencën i parapriu deklarata me autoparlantë e deputetës Dafina Jovanovska – Stojanovska nga kjo parti, e cila në korrik të vitit 2017 e kishte akuzuar Arben Taravarin si ministër i paaftë rreth rastit tragjik në fshatin Simnicë të Gostivarit ku si pasojë e një sëmundje fibrile jetën e humbën dy banorë të këtij fshati.

“Ndоdhemi përpara selisë së VMRO-DPMNE në Gostivar. Kemi një pyetje për deputetën e kësaj partie, Dafina Jovanovska – Stojanovska e cila në korrik të vitit 2017 me rastin e tragjedisë në fshatin Simnicë deklaroi që ministri i atëhershëm i shëndetësisë, Arben Taravari ishte i paaftë dhe se sistemi shëndetësor nën udhëheqjen e tij për tre muaj ishte shkatërruar. Atë kohë, deputetja Stojanovska akuzoi Taravarin që nga hotelet luksoze të Shteteve të  Bashkuara të Amerikës po vëzhgonte se si njerëzit vdisnin nga epidemia që mund të ishte parandaluar. Kujtojmë që si pasojë e një sëmundje fibrile jetën e humbën dy banorë të fshatit Simnicë, ndërsa dhjetëra të tjerë u infektuan. Kjo ishte edhe arsyeja që Stojanovska kërkonte dorëheqjen e Taravarit”, potencoi Leka, duke shtuar që deputetja Stojanovska të vërtetën për Taravarin e tha në vitin 2017. Prandaj, e pyesim publikisht nëse humbi interesi i publikut përballë interesave të ngushta politike? Pse këtë individ që e quajtën të papaftë ua ofrojnë votuesve të tyre për ta votuar?

Lajmin e plotë dhe videon mund ta gjeni në këtë LINK

Marketing

TË FUNDIT

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Kastriot Rexhepi në konferencë rajonale për Ballkanin Perëndimor

Deputeti nga Lëvizja Besa Kastriot Rexhepi sot mori pjesë në një konferencë rajonale ku të ftuar ishin Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi,...

Ahmeti – Kyuchyuk: Datë për negociata sa më shpejtë, gati për kompromis

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti sot ka pritur në takim eurodeputetin bullgar, Ilhan Kyuchyuk. Eurodeputeti Kyuchyuk i ka shprehur ngushëllime kryetarit...

Kryeparlamentari malazez viziton Shkupin

Kryeparlamentari malazez në Shkup. Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi sot do të jetë nikoqir i kolegut malazez Aleksa Beçiq. Xhaferi dhe Beçiq do të realizojnë takim...