7.8 C
Skopje

Zaev për Alsat: Pres që shumica parlamentare të rritet në muajt e ardhshëm

“Unë nuk mendoj se do të ketë një shumicë të re pa LSDM, pavarësisht se si i ktheni numrat. Mickoski thotë se para të gjitha zgjedhjeve dhe ne kishim një votëbesim në qeveri, e cila konfirmoi se shumica është e qëndrueshme dhe mund të rritet. Ka deputetë me të cilët flasim, e bëjmë në mënyrë të natyrshme duke ndarë të njëjtën filozofi, projekte, veprime dhe besim në të ardhmen e vendit. Unë pres që shumica parlamentare të rritet”, tha kryeministri Zoran Zaev në një intervistë për TV Alsat.

Ai shtoi se gjithashtu pret një fitore të qartë në zgjedhjet e ardhshme lokale me një numër më të madh të kryetarëve të komunave, përfshirë Qytetin e Shkupit, një numër më të madh të këshilltarëve, si dhe një numër më të madh të votave të përgjithshme.

“Për ta bërë të qartë se do të fitojmë, në Maqedoninë Lindore, në zonën 3 do të fitojmë 90 kundrejt 10 përqind. Lufta mbeten në zonat më të vogla rurale, por edhe atje besoj se mund të fitojmë. Kjo nuk është diçka që e besojnë Zaev, Mickoski ose politikanë të tjerë, por qytetarët besojnë në të”, tha Zaev.

Marketing

TË FUNDIT

Escobar kërkon që RMV të nis bisedimet e anëtarësimit

SHBA-të mbështesin fuqishëm integrimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, deklaroi zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar, pas...

Në MSP hapet ekspozita për 100 vjetorin e Hasan Prishtinës

Sot në MSP u hap ekspozita e realizuar në bashkëpunim me Institutin për trashëgimi kulturore dhe shpirtërore të shqiptarëve, kushtuar kolosit tonë Hasan Prishtina. “Në...

Grubi: Veprimtaria e Hasan Prishtinës ka lënë gjurmë të pashlyeshme

Shkup, 6 Dhjetor – Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi ka marrë pjesë në ekspozitën...

Bekteshi: Rriten kapacitetet e prodhimit vendor të rrymës (Foto)

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi vazhdon angazhimin e tij maksimal për ta tejkaluar sa më shpejtë krizën energjetike që ka kapluar të gjithë rajonin! Bekteshi...

Grubi – Toman: Negociatat me BE të nisin në fillim të vitit 2022

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhëniet ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi, priti në takim ambasadorin e Republikës Çeke, z. Miroslav...