7.8 C
Skopje

A do të dorëhiqet sot Ziadin Sela ?

Pas përfundimit të Zgjedhje lokale që u mbajtën në 17 Tetorit në Republikën e Maqedonisë së Veriut ku kreu i Aleancës për shqiptarët bëri koalicion me Alternativën dhe me VMRO-DPMNE-në e Mickoskit, megjithatë as këto koalicione nuk e shpëtuan Selën nga humbja.

Por, kjo humbje duket se nuk e ka shqetësuar aspak Ziadin Selën i cili gjatë fushatës zotohej se do të fitojë zgjedhjet dhe të gjitha komunat, por në fund mbeti pa asnjë, duke mos fituar asnjë komunë në rrethin e parë, e duke shkuar në balotazh në disa komuna.

Sipas statistikave të KSHZ-së partia fituese në bllokun shqiptarë është sërisht Bashkimi Demokratik për Integrim që është edhe në epërsi me vota në shumë komuna, Aleanca rezikon të humbë të gjitha shpresat në komunat që garon.

Edhe pas dështimeve të një pas njëshme në të gjitha ciklet zgjedhore, kreu i Aleancës, Ziadin Sela nuk mban llogari për elektoratin por shikon vetëm ambiciet personale, duke mos u dorëhequr aspak edhe përkundër deklarimeve se sikur të humb zgjedhjet ai do të dorëhiqet, por sot dita e dytë pas mbarimit të rrethit të parë zgjedhor dhe Sela vazhdon të mbajë pozitën e kreut të Aleancës për shqiptarët.

Marketing

TË FUNDIT

Escobar kërkon që RMV të nis bisedimet e anëtarësimit

SHBA-të mbështesin fuqishëm integrimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, deklaroi zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar, pas...

Në MSP hapet ekspozita për 100 vjetorin e Hasan Prishtinës

Sot në MSP u hap ekspozita e realizuar në bashkëpunim me Institutin për trashëgimi kulturore dhe shpirtërore të shqiptarëve, kushtuar kolosit tonë Hasan Prishtina. “Në...

Grubi: Veprimtaria e Hasan Prishtinës ka lënë gjurmë të pashlyeshme

Shkup, 6 Dhjetor – Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi ka marrë pjesë në ekspozitën...

Bekteshi: Rriten kapacitetet e prodhimit vendor të rrymës (Foto)

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi vazhdon angazhimin e tij maksimal për ta tejkaluar sa më shpejtë krizën energjetike që ka kapluar të gjithë rajonin! Bekteshi...

Grubi – Toman: Negociatat me BE të nisin në fillim të vitit 2022

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhëniet ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi, priti në takim ambasadorin e Republikës Çeke, z. Miroslav...