2.8 C
Skopje

Bujar Osmani: BDI asnjëherë nuk ka vënë në pyetje interesin kombëtar

Në emisionin “Balkan Talks” të EURONEWS, i pari i Diplomacisë së vendit, Bujar Osmani ka folur për zgjedhjet lokale në Maqedoninë e Veriut, për Raportin e KE-së për vendin dhe sfidat e shtetit në përgjithësi.

Sipas Osmanit rezultatet e fundit në zgjedhjet parlamentare nuk duhet të jenë arsye për zgjedhje parlamentare dhe se të njëjtat janë të parëndësishme, për faktin se ndërprejnë proceset vitale shtetërore.

“Maqedonia e Veriut në 10 vitet e fundit pothuajse çdo vit ka zgjedhje; qofshin presidenciale, parlamentare a lokale. Ju e dini se në moment kur ka zgjedhje ju shtypni butonin për pauzë në proceset shtetërore e shoqërore. Shtetit i duhet një periudhë prej 2-3 vjetësh pa zgjedhje për t’u fokusuar në tejkalimin e disa çështjeve të rëndësishme”, tha mes tjerash Osmani.

Kryediplomati Osmani është deklaruar edhe për thirrjen e Arben Taravarit që elektorati i ASH-së të votojë në raundin e dytë për secilin kundërkandidat të BDI-së, duke nënkuptuar se duhet votuar edhe një maqedonas para një kandidati shqiptar.

“BDI asnjëherë nuk ka vënë në pyetje interesin kombëtar karshi interesave partiake. Ne kërkojmë mbështetjen e gjithë qytetarëve, por në Kërçovë është e rëndësishme të fitojë Fatmir Dehari, e rëndësishme në Haraçinë të fitojë Ridvan Ibrahimi, e rëndësishme në Vrapçishtë të fitojë kandidati që e fitoj kandidatin e BDI-së. Këto janë qëllime që s’kanë të bëjnë me interesa partiake”, deklaroi Osmani.

Marketing

TË FUNDIT

Bekteshi:RMV bën tranzicionin e parë energjetik si shembull për vendet e Ballkanit Perëndimor

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi prezantoi aktivitetet e ndërmarra në fushën e energjetikës në Maqedoninë e Veriut në Mbledhjen e 19-të të Këshillit të...

Besimi: Sistemi tatimor më efikas dhe më i drejtë për rritje të qëndrueshme dhe të përshpejtuar

Ministria e Financave së bashku me Drejtorinë e të Ardhurave Publike vazhdojnë të punojnë në ndërtimin e një sistemi tatimor më efikas dhe më...

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...