24.8 C
Skopje

Intervista / Dimitrievski: I thashë Zaevit se do të dal i pavarur para se të deklarohem në opinion

Kryetari aktual dhe kandidati i pavarur për Kumanovën, Maksim Dimitrievski u bën thirrje votuesve nga të gjitha partitë politike që nuk hynë në raundin e dytë, LSDM, VMRO-DPMNE, DOM / LDP të votojnë për të në raundin e dytë. Dimitrievski në një intervistë për “Fokus” flet për presionet me të cilat përballet ai dhe përkrahësit e tij nga MPB-ja dhe pretendon se Spasovski po e keqpërdor Ministrinë për qëllime partiake-politike.

FTOJ VOTUESIT E VMRO QË TË VOTOJNË PËR MUA

A prisni mbështetje nga votuesit që votuan për VMRO-DPMNE, a do të uleni për negociata në nivel lokal me Toni Mihajlovski dhe a negocioni për votat e partive të tjera që nuk hynë në raundin e dytë, siç është LDP / DOM , E Majta, etj?

Populli i Kumanovës do të fitojë në Kumanovë, pavarësisht nga përkatësia e tyre etnike, partiake apo çfarëdo tjetër. Si kryetar bashkie punoj për çdo qytetar, i zgjidhim problemet së bashku dhe dua që ata të kenë një jetë më të mirë. Unë do të vazhdoj me këtë qasje edhe në mandatin e ardhshëm, sepse komuna e Kumanovës i përket të gjithë qytetarëve dhe duhet t’u shërbejë të gjithëve në mënyrë të barabartë. I ftoj të gjithë qytetarët, por edhe ata që janë simpatizues dhe anëtarë të partive politike që të na japin mundësinë që të vazhdojmë me zbatimin e politikave lokale në Kumanovë. I bëj thirrje LSDM-së, VMRO-DPMNE-së, DOM / LDP-së, BDI-së dhe Koalicionit të Aleancës së Shqiptarëve dhe Alternativës që të mos na mbështesin më 31 tetor. Unë premtova se pas fitores në zgjedhjet lokale do t’i rishikoj programet e kundërshtarëve të mi dhe do t’i përfshijmë projektet e mira në një program që do të jetë në të mirë të të gjithë njerëzve të Kumanovës. Vlen të shtyhen së bashku proceset që nënkuptojnë përparim dhe përparim.

Nëse jeni duke negociuar me VMRO-DPMNE-në, si do të shkojnë negociatat, duke qenë se ju ishit viktimë e ndërhyrjes në Kuvend të 27 prillit?

Më 27 Prill 2017, ne të gjithë ishim viktima, viktima ishte edhe demokracia në vend. Ne nuk do të fillojmë negociatat me VMRO-DPMNE-në, por i bëj thirrje të gjithë qytetarëve, përfshirë përkrahësit dhe anëtarët e kësaj partie, si dhe partitë e tjera që të na japin besim më 31 tetor sepse synojmë t’u shërbejmë qytetarëve, të jemi shërbimi i tyre që do të japë rezultate.

Kur dhe si ndodhi anomalia mes jush dhe Oliver Spasovskit? Itshtë folur për një kohë të gjatë në periferi, dhe tani ajo armiqësi ka dalë në dritë. Ju madje akuzoni publikisht Spasovskin se ju ka bërë presion përmes Ministrisë së Brendshme?

Gjatë gjithë kësaj kohe ne po përballemi me presione të ndryshme nga individë në qeveri që abuzojnë me institucionet shtetërore. Fatkeqësisht, këto presione ndaj meje si kandidat për kryetar bashkie, por edhe ndaj bashkëpunëtorëve të mi jo vetëm që nuk ndalen në fushatën elektorale, por ato po shtohen. Që në fillim ne njoftuam se po përballemi me presione të tmerrshme si iniciativë qytetare, por gjithashtu apeluam që po ushtrohet presion mbi njerëzit e Kumanovës, mbi punonjësit në administratën publike, në shkollat ​​e mesme dhe fillore, mbi anëtarët dhe përkrahësit e Bashkimi Social Demokrat. Qeveria qendrore dhe individë nga postet drejtuese na sulmuan për keqpërdorim të institucioneve në prag të zgjedhjeve. Ata i keqinterpretuan gjërat, por me prova dolëm se janë ata që po keqpërdorin pozitën e tyre. Ne kemi zbuluar dëshmi se ata dërgojnë mesazhe me tekst dhe bëjnë presion ndaj punonjësve të institucioneve shtetërore për të dorëzuar listat me 10 deri në 15 votues.

Po në lidhje me regjistrimet e rrjedhura?

Kandidatët tanë për këshilltarë u keqpërdorën me incizime. Ne paraqitëm një raport për përpjekjen për të zhvatur fonde nga një kandidat gjatë procesit zgjedhor. Videoja që doli në publik tregoi qartë se ishte një çështje presioni dhe sulmi të organizuar ndaj këshilltarëve tanë, si dhe një përpjekje për të zhvatur para, të cilën ne e refuzuam drejtpërdrejt. Ministria e Brendshme është abuzuar për qëllime politike partiake nga ministri i saj Oliver Spasovski javët e fundit. Në fakt, deri më sot nuk e dimë se kush është kandidati për kryetar të Kumanovës. Itshtë Oliver Ilievski apo Oliver Spasovski? Në të gjitha takimet me qytetarët shkojnë bashkë, flet Oliver Spasovski, ndërsa Oliver Ilievski duartroket.

NUK MENDOJ PËR PARTI TË RE

Pas zgjedhjeve lokale, a po mendoni të krijoni një parti me njerëz të tjerë të “refuzuar” nga LSDM, si Petar Atanasov, Stojko Paunovski dhe të tjerë që ju dhanë mbështetje të hapur?

Unë nuk mendoj për formimin e një partie me të ashtuquajturit anëtarë të refuzuar të LSDM-së, sepse unë jam një socialdemokrat sipas bindjes me vlera socialdemokrate. Unë kam qenë anëtar i LSDM -së që nga viti 1995. Unë e respektoj partinë, jam i përfshirë në të. Por, për fat të keq, sot ne jemi dëshmitarë të një partie që është shndërruar në një shoqëri aksionare që ka fjalën e parë dhe të fundit të një personi. Nuk ka debat, as opinione kontradiktore, as vendimmarrje të bërë përmes debatit. Unë do ta ndryshoj këtë, sepse në çdo parti duhet të ketë një demokraci me liri të shprehjes, me respekt dhe vlerësim të opinioneve të kundërta.

A është konflikti me udhëheqjen e LSDM -së thjesht për arsye konceptuale apo ka arsye të tjera? A është e vërtetë që keni pasur ambicie për të qenë nënkryetar i LSDM -së ose Ministër i Mbrojtjes?

Unë jam një socialdemokrat. Ajo parti është partia ime. Por nuk është e drejtë të shpikësh histori sepse e vërteta është një pavarësisht se kush boton çfarë lloj historie. Unë kam pikëpamje të ndryshme me individë nga kryesia e partisë, por i kam thënë publikisht para tyre, si dhe në publik. Unë jam një person që kam një marrëdhënie të sinqertë dhe nuk luaj lojëra të pista. Unë do të qëndroj kështu.

Pasi filloi fushata, a dëgjuat nga Zaev dhe në çfarë marrëdhënie jeni, a mendoni se LSDM është në rrugën e saj për t’u bërë regjimi kundër të cilit luftoi?

Ne luftuam kundër regjimit me parullën “Nuk ka drejtësi, nuk ka paqe”. Nuk do të ketë paqe për aq kohë sa nuk ka drejtësi. Dhe nuk do të ketë demokraci për sa kohë nuk ka paqe dhe drejtësi. Unë gjithashtu kisha një marrëdhënie të sinqertë me Zaevin, i thashë qëllimin tim për të shkuar si kandidat i pavarur personalisht para se të dilja në publik. Unë i them gjërat drejtpërdrejt, nuk jam një politikan klasik që bën llogaritje me fjalën e folur. Për mua, një është llogaritja – e vërteta duhet thënë, dhe pozicioni i dikujt duhet të thuhet qartë, në mënyrë që të mos ketë keqkuptime. Skenarë të tmerrshëm po ndodhin në Kumanovë tani nga Ministria e Brendshme dhe Oliver Spasovski dhe duket se gjithçka, por jo demokracia për të cilën ne luftuam.

Çfarë ndodhi kur policia ju ndaloi, kundërshtari juaj ju akuzoi për vozitje “të shpejtë” dhe një makinë me xham kolor, dhe Ministria e Brendshme ushtroi kontroll të rregullt?

Të martën, kur shkova te mjeku i familjes, gjatë disa rrugëve të Kumanovës më përcillte një veturë e MPB-së, direkt nga vozitësi i shefit të SPB-së Kumanovë Stojanço Veliçkoviq. Unë dhe personi që më shoqëronte në atë moment nuk u ndalëm në rrugën Leskovacka. Ata nuk u ndalën pa asnjë shpjegim dhe morën dokumentet tona. Me dokumente të konfiskuara, sikur të isha krimineli më i madh, u drejtuam për të kryer një inspektim teknik të pretenduar të automjetit. Përpara, një automjet i MPB -së me drita rrotulluese të ndezura, dhe unë po ngisja në të njëjtin drejtim me një person tjetër prapa tyre. Automjeti nuk është zyrtar, është automjet i një kompanie leasing, me të cilën ne kemi një kontratë përdorimi dhe e përdorim me një autorizim. Ne nuk i përdorim burimet shtetërore në procesin zgjedhor. Automjeti është i ri dhe teknikisht i saktë, me dokumentacionin e duhur në përputhje me të gjitha normat dhe rregulloret ligjore. Nuk kam vozitur “të egër”, se kam qenë pasagjer. Pas këqyrjes kemi marrë një gjobë për xhamin e lyer të mjetit edhe pse është futur në komunikacion dhe këtu nuk ka asgjë të paligjshme. Por ndalimi dhe ndjekja duhet të justifikohet disi.

Çfarë prisni nëse LSDM fiton në Kumanovë, a prisni ndonjë hakmarrje kundër jush?

Në Kumanovë jam i bindur se do të fitojnë qytetarët dhe koncepti “Për Kumanovën tonë”. Në shekullin e 21-të, politika nuk përdor më veprime me kërcënime dhe manipulime për të fituar pikë politike. Qytetarët duan të dëgjojnë se çfarë do të bëhet në katër vitet e ardhshme. Qytetarët duan të jenë të sigurt se do të kenë një kryetar bashkie i cili me të vërtetë do të kujdeset për ta. Nëse projektet që nënkuptojnë cilësi të jetës nuk zbatohen, atëherë ne do ta humbim besimin e tyre dhe ata nuk do të na votojnë në zgjedhje. Politika është një garë idesh dhe vizionesh për përmirësimin e situatës, jo për propagandë të zezë. Koha për të ngritur mëngët dhe për të punuar, sepse qytetarët nuk zgjodhën t’u shërbenin atyre. Kumanova duhet të jetë një vend evropian dhe modern për të jetuar, i cili do të jetë krenaria e njerëzve të Kumanovës. Unë zgjedh të punoj dhe zbatoj projekte në dobi të qytetarëve.

Marketing