7.8 C
Skopje

Llogaritja dimërore e kohës fillon mes 30 dhe 31 tetorit

Maqedonia e Veriut dhe pjesa tjetër e Evropës, me përjashtim të Rusisë, Bjellorusisë dhe Islandës, natën mes të shtunës (30 tetor) dhe të dielës (31 tetor) do të kalojnë në llogaritjen dimërore të kohës. Në orën tre pas mesnate, orët do të kthehen një orë prapa, përkatësisht koha në tre do të llogaritet si ora dy.

Specifike për vendin është se ndryshimi i kohës do të ndodhë në natën para rrethit të dytë të zgjedhjeve lokale.

Llogaritja dimërore e kohës fillon çdo fundjavë të fundit të tetorit dhe zgjatë deri në fundjavën e fundit të marsit të vitit të ardhshëm, kur sërish fillon llogaritja verore e kohës.

Parlamenti evropian më 4 mars 2019 votoi të hiqet llogaritja sezonale e kohës prej vitit 2021. Por, Këshilli i BE-së ende nuk ka sjellë vendim përfundimtar, kështu që nuk është e sigurt se kjo do të jetë zhvendosja e fundit e akrepave të orës në BE.

Ndërrimi sezonal i kohës, përveç në Evropë, zbatohet edhe në shumë vende të Amerikës Qendrore dhe Veriore, si dhe në disa shtete të tjera në botë.

Koha nuk ndërrohet në Japoni, Kinë, Kore të Jugut dhe as në vendet e kontinentit afrikan.

Marketing

TË FUNDIT

Kompania ATS Group e afaristit Shefshet Demirovski shpallet kompani numër 1 me fitim në evenimentin TOP 100

Kompania ATS Group e afaristit Shefshet Demirovski shpallet kompania numër 1 me fitim në evenimentin e TOP 100 kompanive më të suksesshme e organizuar...

Grubi: Gjykata kushtetuese jep dritë të gjelbër për koridorin 8 dhe 10

Zëvendës kryeministri i parë dhe ministër për Sistem politk dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive Artan Grubi sot nëpërmjet rrjetit të tij në Facebook dha një...

Qeveria shkarkon Abdush Demirin nga Agjencioni për Punësim

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut , në mbledhjen e vet të fundit të martën , vendosi që të shkarkojë Abdush Demirin nga...

Bekteshi: Lëshohet zyrtarisht në përdorim sistemi i ri i ndriçimit në Kodrën e Diellit

Tetovë, 08.12.2021 Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi së bashku me ministrin e mjedisit jetësor dhe planifikimit hapësinor Naser Nuredini dhe me drejtorin e SHA ELEM...

Kryediplomati Osmani pret në takim Lazim Destanin: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...