7.8 C
Skopje

Zëvendësministri Bushi merr pjesë në konferencën – Harmonizimi i sistemeve kombëtare të menaxhimit të kufijve me kërkesat e BE-së dhe Shengenit

Sot mora pjesë në një konferencë të projektit të binjakëzimit të financuar nga BE – “Harmonizimi i sistemeve kombëtare të menaxhimit të kufijve me kërkesat e BE-së dhe Shengenit”, së bashku me Ambasadorin e Republikës Sllovake N.T. Henrik Markusz, Shefi i Bashkëpunimit të Delegacionit të BE-së Stefan Hudolin, si dhe përfaqësues të Ministrisë së Brendshme të Sllovakisë dhe Sllovenisë dhe Drejtuesit e Projektit.

Ne përfunduam pothuajse tre vjet aktivitete të projektit në të cilat ekspertë nga Republika Sllovake dhe Republika e Sllovenisë së bashku me anëtarët e Departamentit të Çështjeve Kufitare dhe Migracionit në Ministrinë e Brendshme punuan në harmonizimin e sistemit kombëtar me standardet e BE-së dhe Shengenit në terren të menaxhimit të integruar të kufijve që synon strategjitë kombëtare të anëtarësimit.

Marketing

TË FUNDIT

Grubi: Gjykata kushtetuese jep dritë të gjelbër për koridorin 8 dhe 10

Zëvendës kryeministri i parë dhe ministër për Sistem politk dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive Artan Grubi sot nëpërmjet rrjetit të tij në Facebook dha një...

Qeveria shkarkon Abdush Demirin nga Agjencioni për Punësim

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut , në mbledhjen e vet të fundit të martën , vendosi që të shkarkojë Abdush Demirin nga...

Bekteshi: Lëshohet zyrtarisht në përdorim sistemi i ri i ndriçimit në Kodrën e Diellit

Tetovë, 08.12.2021 Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi së bashku me ministrin e mjedisit jetësor dhe planifikimit hapësinor Naser Nuredini dhe me drejtorin e SHA ELEM...

Kryediplomati Osmani pret në takim Lazim Destanin: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...

Zejd në Click plus: Në zgjedhje lokale VMRO-së ia pa hajrin vetëm Taravari

Skender Rexhepi-Zejdi në ClickPlus në TV21 tha se ALternativa nuk ka pasur dobi nga marrëveshja për bashkëpunim me VMRO-DPMNE-në në zgjedhjet lokale. “-A ia patë...