10.8 C
Skopje

BDI 10 komuna, ASH 2, Lëvizja Besa 2, PDSH 1 kurse Alternativa 0 komuna

Bashkimi Demokratik për Integrim ka dal fituese absolute në Zgjedhjet lokale duke fituar kështu 10 komuna përfshirë këtu Likovën, Çairin, Sarajin, Tearcën, Bogovinën, Haraçinën, Kërçovën, Pllasnicën, Strugën derisa Aleanca për shqiptarët ka fituar vetëm dy komuna edhe atë të Gostivarit dhe Vrapçishtit, ndërkohë që Lëvizja Besa ka fituar Tetovën dhe Zhelinën, PDSH ka fituar Studeniçanin derisa Alternativa ka mbetur si parti e vetme e cila nuk ka fituar asnjë komunë.

Me këtë rezultat del që Bashkimi Demokratik për Integrim ka fituar pjesën më të madhe të komunave shqiptare me kthesë të veçantë në Haraçinë duke e rikthyer kështu në duar përsëri këtë komunë dhe duke vazhduar të drejtojë edhe më tej shumë komuna të tjera shqiptare.

Këtë betejë politike në këto Zgjedhje lokale, BDI e ka bërë e vetme pa asnjë koalicion parazgjedhor e duke kërkuar verdiktin nga populli.

Sa i përket votave për këshillat komunal, Bashkimi Demokratik për Integrim ka fituar 106 mijë vota, Aleanca për shqiptarët 49 mijë ndërsa Lëvizja Besa vetëm 25 mijë vota, gjë që me këtë vërtetohet edhe njëherë se BDI është partia fituese dhe më e madhe shqiptare në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Marketing

TË FUNDIT

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Kastriot Rexhepi në konferencë rajonale për Ballkanin Perëndimor

Deputeti nga Lëvizja Besa Kastriot Rexhepi sot mori pjesë në një konferencë rajonale ku të ftuar ishin Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi,...

Ahmeti – Kyuchyuk: Datë për negociata sa më shpejtë, gati për kompromis

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti sot ka pritur në takim eurodeputetin bullgar, Ilhan Kyuchyuk. Eurodeputeti Kyuchyuk i ka shprehur ngushëllime kryetarit...

Kryeparlamentari malazez viziton Shkupin

Kryeparlamentari malazez në Shkup. Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi sot do të jetë nikoqir i kolegut malazez Aleksa Beçiq. Xhaferi dhe Beçiq do të realizojnë takim...

Aneta Nga Radovishi me instant tiketë jofitimprurëse EKO SKUTER fitoi 150.000 denarë shtesë

Është kënaqësi  t'ua prezentojmë Aneta Spasojeva nga Radovishi – pjesëmarrësja e parë në lojën shtesë „Rrotullo rrotën Eko Skuter“ e cila i „mati forcat“...