5.8 C
Skopje

Dorëheqja e Zaevit, temë kryesore në mediat bullgare

Rrethi i dytë i zgjedhjeve lokale në Maqedoni të Veriut është temë kryesore në edicionet e shtypura dhe mediat elektronike në Bullgari, njofton korrespodenti i MIA-s nga Sofja. Tema me zgjedhjet lokale pas së cilave vijoi dorëheqja e kryeministrit të Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev u njoftua në të gjitha mediat, pa u komentuar.Gazeta bullgare “Dnevnik”, pas informacionit se Zoran Zaev ka dhënë dorëheqje nga funskioni i kryeministrit, theskon citimin e Zevit, para disa ditësh, që pas fitores së VMRO-DPMNE qëndrojnë forca të jashtme.Gazeta “24 çasa” njofton se Danella Arsovska e cila u “shpall” bullgare, është kryetare e Qytetit të Shkupit, ndërsa kryeministri Zoran Zaev ka dhënë dorëheqje.“BNT” njofton se nga fletëvotimet e numëruara nga KSHZ në Maqedoni të Veriut, kandidatët e opozitares VMRO-DPMNE kanë triumf të madh ndaj kandidatëve të LSDM-së të kryeministrit Zoran Zaev, dhe se partia e Ali Ahmetit ka humbur Tetovën dhe Gostivarin.Në të njëjtën temë shkruan edhe gazeta “SEGA” duke informuar për dorëheqjen e kryeministrit Zoran Zaev, derisa edhe radio kombëtare “BNR” informon për rrethin e dytë të zgjedhjeve lokale në vend, që përfunduan dje.

Marketing

TË FUNDIT

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Kastriot Rexhepi në konferencë rajonale për Ballkanin Perëndimor

Deputeti nga Lëvizja Besa Kastriot Rexhepi sot mori pjesë në një konferencë rajonale ku të ftuar ishin Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi,...

Ahmeti – Kyuchyuk: Datë për negociata sa më shpejtë, gati për kompromis

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti sot ka pritur në takim eurodeputetin bullgar, Ilhan Kyuchyuk. Eurodeputeti Kyuchyuk i ka shprehur ngushëllime kryetarit...

Kryeparlamentari malazez viziton Shkupin

Kryeparlamentari malazez në Shkup. Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi sot do të jetë nikoqir i kolegut malazez Aleksa Beçiq. Xhaferi dhe Beçiq do të realizojnë takim...