7.8 C
Skopje

Pas Zaevit, pritet doreheqja e Ziadin Selës

Zgjedhjet lokale në 2021 në vendin tonë dhanë një rezultat krejt ndryshe nga ai që pritej për dy partitë politike LSDM dhe ASH. Humbje e thellë në komunat ku garonin këto dy parti me kandidatët e tyre.

Mbrëmë pas humbjes në qytetin e Shkupit dhe humbjes në shumë komuna tjera, kryetari i LSDM-s Zoran Zaev dha dorëheqje si kryeministër dhe si kryetar partie duke e mbajtur premtimin e dhënë disa ditë më parë, se nëse humbet Shkupi do të japë dorëheqje.

Pas Zaevit rendin e ka që të japë dorëheqje Ziadin Sela për humbjen e thellë në këtë cikël zgjedhor pasi që arriti të fitojë vetëm 2 komuna nga të gjitha në të cilat garonte. BDI arriti të fitojë 10 komuna, parti kjo e cila mbetet e fuqishme dhe e pamposhtur në taborin shqiptar.

Ziadin Sela edhe njëherë dështoi përballë Ali Ahmetit. Si çdo cikël zgjedhor edhe këtë herë Sela doli humbës duke mos lënë më dyshime se karriera e tij politike më ka përfunduar.

Marketing

TË FUNDIT

Kompania ATS Group e afaristit Shefshet Demirovski shpallet kompani numër 1 me fitim në evenimentin TOP 100

Kompania ATS Group e afaristit Shefshet Demirovski shpallet kompania numër 1 me fitim në evenimentin e TOP 100 kompanive më të suksesshme e organizuar...

Grubi: Gjykata kushtetuese jep dritë të gjelbër për koridorin 8 dhe 10

Zëvendës kryeministri i parë dhe ministër për Sistem politk dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive Artan Grubi sot nëpërmjet rrjetit të tij në Facebook dha një...

Qeveria shkarkon Abdush Demirin nga Agjencioni për Punësim

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut , në mbledhjen e vet të fundit të martën , vendosi që të shkarkojë Abdush Demirin nga...

Bekteshi: Lëshohet zyrtarisht në përdorim sistemi i ri i ndriçimit në Kodrën e Diellit

Tetovë, 08.12.2021 Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi së bashku me ministrin e mjedisit jetësor dhe planifikimit hapësinor Naser Nuredini dhe me drejtorin e SHA ELEM...

Kryediplomati Osmani pret në takim Lazim Destanin: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...