2.8 C
Skopje

Real Story/ Osmani: BDI u rikonfirmua si parti më e rëndësishme dhe më e madhe te shqiptarët

Kryediplomati Bujar Osmani, njëherazi zëdhënës i BDI-së, në “Real Story” të moderuar nga Sokol Balla ka prezantuar qëndrimin e BDI-së rreth sfidave të fundit pas përfundimit të zgjedhjeve lokale 2021, në Maqedoninë e Veriut.

Osmani i ka kujtuar opinionit fitoren e BDI-së në zgjedhjet lokale, ku partia e tij ka në konton e saj 10 komuna dhe rritje prej 20% të elektoratit, për dallim nga zgjedhjet e mëparshme.

“Kemi shënuar rritje. Po të kishin qenë zgjedhje parlamentare do kishim 18 deputetë. U rikonfirmua BDI si parti më e rëndësishme dhe më e madhe te shqiptarët. Nga ana tjetër, janë bërë koalicione të paqëndrueshme, VMRO-Aleanca, të përkohshme, të momentit, të cilat kishin për qëllim vetëm të fitojnë BDI-në, por qytetarët u përcaktuan qartë për BDI-në”, tha Osmani.

I pari i diplomacisë, Osmani gjithashtu potencoi se shteti nuk ka nevojë për zgjedhje të parakohshme, sepse vendi do të hynte në krizë politike, duke u zotuar se BDI dhe vet ai si Ministër i parë shqiptarë për Punë të Jashtme do të vazhdojnë edhe ruajtjen e kursit euroatlantik, e cila është vitale jo vetëm për shtetin por edhe për rajonin.

Marketing

TË FUNDIT

Bekteshi:RMV bën tranzicionin e parë energjetik si shembull për vendet e Ballkanit Perëndimor

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi prezantoi aktivitetet e ndërmarra në fushën e energjetikës në Maqedoninë e Veriut në Mbledhjen e 19-të të Këshillit të...

Besimi: Sistemi tatimor më efikas dhe më i drejtë për rritje të qëndrueshme dhe të përshpejtuar

Ministria e Financave së bashku me Drejtorinë e të Ardhurave Publike vazhdojnë të punojnë në ndërtimin e një sistemi tatimor më efikas dhe më...

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...