9.8 C
Skopje

RMV, nga mesnata çmime të reja të derivateve të naftës

Komisioni Rregullator për Energjetikë vendosi që benzinat EUROSUPER BS-95 dhe EUROSUPER BS-98 prej sonte në mesnatë shtrenjtohen për gjysmë denari, ndërsa për aq lirohen EURODIZEL (D-E V) dhe Vaji ekstra i lirë për amvisëri (EL-1).

Çmimi i ri i EUROSUPER BS-95 do të arriijë 77 denarë, një litër EUROSUPER BS-98 do të shitet për 79 denarë. Për një litër EURODIZEL BS (D-E V) do të paguhet nga 68 denarë, si dhe 67,5 denarë për një litër vaji ekstra i lirë 1 (EL-1).

Zvogëlohet edhe çmimi i shitjes me pakicë i Mazutit M-1 HC, për 0,242 denarë/kilogram dhe do të kushtojë 42.135 denarë për kilogram.

Në periudhën e fundit shtatë ditor çmimet referente të bursave botërore mesatarisht shënojnë rritje tek benzina për 1. 292 për qind, tek dizeli ka ulje për 0.461, tek vaji ekstra i lirë ulja është për 0.817 për qind dhe tek mazuti ulja është për 0.838 për qind. Në periudhën e njëjtë kursi i denarit në krahasim me dollarin është më i lartë për 0.103 për qind, informon KRRE-ja në vendimin për ndryshimin e çmimit të derivateve.

Marketing

TË FUNDIT

Escobar kërkon që RMV të nis bisedimet e anëtarësimit

SHBA-të mbështesin fuqishëm integrimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, deklaroi zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar, pas...

Në MSP hapet ekspozita për 100 vjetorin e Hasan Prishtinës

Sot në MSP u hap ekspozita e realizuar në bashkëpunim me Institutin për trashëgimi kulturore dhe shpirtërore të shqiptarëve, kushtuar kolosit tonë Hasan Prishtina. “Në...

Grubi: Veprimtaria e Hasan Prishtinës ka lënë gjurmë të pashlyeshme

Shkup, 6 Dhjetor – Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi ka marrë pjesë në ekspozitën...

Bekteshi: Rriten kapacitetet e prodhimit vendor të rrymës (Foto)

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi vazhdon angazhimin e tij maksimal për ta tejkaluar sa më shpejtë krizën energjetike që ka kapluar të gjithë rajonin! Bekteshi...

Grubi – Toman: Negociatat me BE të nisin në fillim të vitit 2022

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhëniet ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi, priti në takim ambasadorin e Republikës Çeke, z. Miroslav...