5.8 C
Skopje

Taravari me VMRO-në e shkatërroi ASH-n dhe Selën

Bashkëpunimi i Arben Taravarit me kreun e VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski dhe partinë e tij për komunën e Gostivarit e shkatërruan Aleancën për Shqiptarët dhe Ziadin Selën. Në taborin shqiptar ky bashkëpunim rezultoi të jetë i dëmshëm për ASH-në e cila pësoi rënie prej 22.000 votave.

Për ta siguruar karrigen e tij Taravari e shpartalloi partinë e tij dhe la nën hije kryetarin Ziadin Sela duke humbur thuajse në të gjitha komunat ku garonte Aleanca. Ziadin Sela me shumë gjasë do të jetë në ditët e tij të fundit si kryetar partie pasi që humbi në të gjitha fshatrat e Strugës dhe në shumicën e komunave ku garonte me kandidatët e përzgjedhur për kryetar komunash.

Arben Taravari marrëveshjen e tij e bëri me VMRO-në e Mickoskit dhe jo me shqiptarët. Kjo rezultoi edhe me humbjen e Bërvenicës me votat që Taravari ia dhuroi VMRO-së. Taravari jo vetëm që e dëmtoi ASH-n por e dëmtoi dhe e uli poshtë Selën. Taravari sipas gjitha gjasave dëshiron ta merr postin e kryetarit edhe në parti për ta penzionuar Ziadin Selën. Në çdo cikël zgjedhor Sela i ka humbur zgjedhjet dhe kjo ka pasur edhe shumë ndikim negativ në elektoratin e ASH-së.

Marketing

TË FUNDIT

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Kastriot Rexhepi në konferencë rajonale për Ballkanin Perëndimor

Deputeti nga Lëvizja Besa Kastriot Rexhepi sot mori pjesë në një konferencë rajonale ku të ftuar ishin Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi,...

Ahmeti – Kyuchyuk: Datë për negociata sa më shpejtë, gati për kompromis

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti sot ka pritur në takim eurodeputetin bullgar, Ilhan Kyuchyuk. Eurodeputeti Kyuchyuk i ka shprehur ngushëllime kryetarit...

Kryeparlamentari malazez viziton Shkupin

Kryeparlamentari malazez në Shkup. Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi sot do të jetë nikoqir i kolegut malazez Aleksa Beçiq. Xhaferi dhe Beçiq do të realizojnë takim...