14.8 C
Skopje

Matoshi: Opozita pa platformë, vetëm e rrit BDI-në edhe më shumë

Ish deputeti Ruzhdi Matoshi, përmes një statusi në rrjetet sociale, ka komentuar situatën e krijuar politike në vend.

Ai ka shkruar se shqiptarët në RMV nuk duhet të bëjn gabime strategjike.

Ja statusi i tij:

Shqiptarët në Maqedoni të Veriut nuk duhet të bëjnë gabime strategjike duke u ulur në prehër të politkës së pareformuar të subjektit politik maqedon pa plateformë të qartê se çka dëshirojnë. Përndryshe në diplomaci kjo lexohet si “kurveri politike dëshirash ditore”
Poltika amerikane pranon kontinuitetin dhe suksesin edhe kur fiton edhe kur humbë në këtë kontekst ata vazhdojnë të respektojnë sovranin e tyre. Ne çka respektojmë dhe çka kemi si platformë? Nuk dimë se çfarë platëforme përkrahim vetem qê të bëhemi vazal të dikujtë.
Përderisa BDI nga zgjedhjet lokalet fitoj 125 000 vota dhe kanë program të qartë për Koridorin 8 dhe ingranimin e firmes amerikane Bechtel , Rrugën Prizren – Tetovë, Lidhjen hekurudhore me Shqipërinë, dhe më thoni çka kanë opozita?
Opozita me veprimet e veta kuturu munden vetem ta rrisin BDI dhe Ali Ametin në përmasa shumë më të mëdha se deri tani.
Opozita duhet të shprehë lidership dhe të përçojë dëshirat e elektoratit për më mirë për ndryshe do përfundoj në prehërin e eshtabilishmentit politk maqedon dhe kjo për popullin shqiptarë do të jetë shumë e rëndë dhe do ta paguajmë shumë shtrenjtë.

Marketing

TË FUNDIT

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Kastriot Rexhepi në konferencë rajonale për Ballkanin Perëndimor

Deputeti nga Lëvizja Besa Kastriot Rexhepi sot mori pjesë në një konferencë rajonale ku të ftuar ishin Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi,...

Ahmeti – Kyuchyuk: Datë për negociata sa më shpejtë, gati për kompromis

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti sot ka pritur në takim eurodeputetin bullgar, Ilhan Kyuchyuk. Eurodeputeti Kyuchyuk i ka shprehur ngushëllime kryetarit...

Kryeparlamentari malazez viziton Shkupin

Kryeparlamentari malazez në Shkup. Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi sot do të jetë nikoqir i kolegut malazez Aleksa Beçiq. Xhaferi dhe Beçiq do të realizojnë takim...

Aneta Nga Radovishi me instant tiketë jofitimprurëse EKO SKUTER fitoi 150.000 denarë shtesë

Është kënaqësi  t'ua prezentojmë Aneta Spasojeva nga Radovishi – pjesëmarrësja e parë në lojën shtesë „Rrotullo rrotën Eko Skuter“ e cila i „mati forcat“...