2.8 C
Skopje

Profesor Kalisi: BESA dhe ASH produkt i tradhëtive

Profesori universitar ka komentuar ngjarjet e fundit në Maqedoninë e Veriut ku ndodhi një koalicion mes partive politike shqiptare ASH-AAA dhe BESA mes VMRO-së dhe LEVICA-s.

Profesori Kalisi thotë se BESA dhe ASh tani më janë produkt i tradhëtive.

“Nese do isha shqiptar i Maqedonise dhe te kisha mundesi te zgjidhja ndermjet dy opsioneve per te lidhur koalicione me BDI apo me ASH+BESA, padyshim do zgjidhja opsionin BDI. Per nje arsye logjike fare te thjeshte edhe Besa e tanishme edhe ASH ja jane produkt i tradhetive. Njehere nese tradheton, pse te mos e besh perseri?!” ka shkruar Kalisi.

Ndryshe sot kanë reaguar shumë figura politike dhe opinionist të vendit dhe rajonit pas koalicionit duke e quajtur koalicion i LEVIC-ës e dikush koalicion i turpit./TS/

Marketing

TË FUNDIT

Bekteshi:RMV bën tranzicionin e parë energjetik si shembull për vendet e Ballkanit Perëndimor

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi prezantoi aktivitetet e ndërmarra në fushën e energjetikës në Maqedoninë e Veriut në Mbledhjen e 19-të të Këshillit të...

Besimi: Sistemi tatimor më efikas dhe më i drejtë për rritje të qëndrueshme dhe të përshpejtuar

Ministria e Financave së bashku me Drejtorinë e të Ardhurave Publike vazhdojnë të punojnë në ndërtimin e një sistemi tatimor më efikas dhe më...

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...