2.8 C
Skopje

Maqedonia në udhëkryq, partitë shqiptare i bashkohen “trenit” anti-NATO dhe anti-Perëndim: Bashkë me të “Majtën” drejt krahëve të Rusisë

Maqedonia e Veriut ndodhet sërish në udhëkryq sa i përket të ardhmes së saj pas protestave te tensioneve që paraprinë largimin e qeverisjes jetëgjatë të Nikola Gruevskit disa vite më parë. Zaev erdhi në pushtet pas një polarizimi të fortë në shoqërinë e Maqedonisë së Veriut, ku vendi rrezikonte që të shpërthente nga momenti në moment.

Ardhja e Zaevit me mbështetjen e BDI-së në pushtet konfirmoi pozicionimin pro-perëndimor të Maqedonisë së Veriut, ndërsa tonet e maxhorancës ndaj shqiptarëve u zbutën edhe më tepër, ku LSDM arriti të marrë dhjetra mijëra vota nga lagjet e banuara nga shqiptarët, raporton abcnews.al.

Mirëpo, situata tashmë po rrezikon të kthehet në pikën zero, pikërisht në periudhën kur Gruevski ishte në pushtet dhe në Maqedoni gëlonte qendrimi anti-NATO, anti-perëndimor dhe anti-shqiptar.

Marketing

TË FUNDIT

Bekteshi:RMV bën tranzicionin e parë energjetik si shembull për vendet e Ballkanit Perëndimor

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi prezantoi aktivitetet e ndërmarra në fushën e energjetikës në Maqedoninë e Veriut në Mbledhjen e 19-të të Këshillit të...

Besimi: Sistemi tatimor më efikas dhe më i drejtë për rritje të qëndrueshme dhe të përshpejtuar

Ministria e Financave së bashku me Drejtorinë e të Ardhurave Publike vazhdojnë të punojnë në ndërtimin e një sistemi tatimor më efikas dhe më...

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...