7.8 C
Skopje

A do të jap dorëheqjen Mickoski për malltretimin e popullit për kapriçot e tij personale?

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski edhe një herë tregoi se për realizimin e dëshirave të tij personale dhe ardhjen në pushtet është i gatshëm të rrezikojë të ardhmen e gjithë vendit.

Sot në Kuvend dështoi një nga tentativat dhe deklaratat e shumta të Mickoskit për formimin e shumicës së re parlamentare. Këtë herë ai bëri koalicione dhe marrëveshje joparimore me parti dhe politikanë që i kishte kritikuar në të kaluarën.

Në dëshirën për pushtet dhe autoritet, Mickoski iu bashkua Zijadin Selës nga Aleanca për Shqiptarët, të cilin vetëm pak vite më parë e quajti njeri që e shumëzon popullin maqedonas me zero dhe nuk e njeh identitetin maqedonas.

Vetëm për të ardhur në pushtet, Mickoski rrezikoi të ardhmen euroatlantike të vendit, duke u bashkuar me partinë “E Majta” – një parti ekstremiste që kundërshton anëtarësimin e vendit në NATO dhe është për ndryshim të plotë të pozicionit gjeostrategjik të vendit. Ata janë edhe kundër Marrëveshjes së Prespës, por edhe për vendosjen e një partneriteti strategjik me Kinën.

Mirëpo, kjo tentativë e Mickoskit nuk kaloi në Kuvendin e Maqedonisë, kështu që shtrohet pyetja se a ka ardhur koha që ai përfundimisht t’i kërkojë falje popullit maqedonas, për gjithë këtë ngacmim dhe të tërhiqet nga politika. – shkruan centar.mk

Marketing

TË FUNDIT

Grubi: Gjykata kushtetuese jep dritë të gjelbër për koridorin 8 dhe 10

Zëvendës kryeministri i parë dhe ministër për Sistem politk dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive Artan Grubi sot nëpërmjet rrjetit të tij në Facebook dha një...

Qeveria shkarkon Abdush Demirin nga Agjencioni për Punësim

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut , në mbledhjen e vet të fundit të martën , vendosi që të shkarkojë Abdush Demirin nga...

Bekteshi: Lëshohet zyrtarisht në përdorim sistemi i ri i ndriçimit në Kodrën e Diellit

Tetovë, 08.12.2021 Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi së bashku me ministrin e mjedisit jetësor dhe planifikimit hapësinor Naser Nuredini dhe me drejtorin e SHA ELEM...

Kryediplomati Osmani pret në takim Lazim Destanin: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...

Zejd në Click plus: Në zgjedhje lokale VMRO-së ia pa hajrin vetëm Taravari

Skender Rexhepi-Zejdi në ClickPlus në TV21 tha se ALternativa nuk ka pasur dobi nga marrëveshja për bashkëpunim me VMRO-DPMNE-në në zgjedhjet lokale. “-A ia patë...