7.8 C
Skopje

Zejdi tha: Me të majtën as për rrëzimin e as për formimin e Qeverisë

Deputeti i Alternativës, Skender Rexhepi – Zejdi ka deklaruar se nuk do të pranojnë të jenë pjesë e përbashkët të një liste me deputetë të së Majtës, as kur do të duhen deputetë për të marrë mandatin për krijim të Qeverisë.

“Alternativa ka parime konsistente politike dhe këto parime Alternativa i realizon komfor funksionimit politik. Prandaj, atë çfarë kam thënë unë është edhe qëndrim i Alternativës, se “jo, ne asnjëherë nuk do të jemi në një listë të përbashkët, në një tavolinë të përbashkët me njerëz që janë anti-shqiptar, anti-NATO, anti-BE dhe anti-Kosovë dhe në asnjë rast me ata nuk lejojmë ne të jemi pjesë e asnjë shumicës. Kështu, as lista për mandatim nesër nuk do të lejojmë të jemi ne, nëse aty është edhe E majta”, tha Zejdi para se të hyjë në Kuvend, transmeton TV21.

Kujtojmë se Zejdi kishte kusht që në iniciativën për rrëzimin e Qeverisë “Zaev 2”, të mos qëndrojë nënshkrimi i tij, nëse në atë listë qëndrojnë deputetët të së Majtës.

Dimitar Apasiev nga E majta tërhoqi nënshkrimin bashkë me 16 deputetë të VMRO-DPMNE-së dhe AAA solli vendim që katër deputetë të saj të votojnë “për” rrëzimin e Qeverisë.

Seanca pritet të fillojë në ora 11.00.

Marketing

TË FUNDIT

Grubi: Gjykata kushtetuese jep dritë të gjelbër për koridorin 8 dhe 10

Zëvendës kryeministri i parë dhe ministër për Sistem politk dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive Artan Grubi sot nëpërmjet rrjetit të tij në Facebook dha një...

Qeveria shkarkon Abdush Demirin nga Agjencioni për Punësim

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut , në mbledhjen e vet të fundit të martën , vendosi që të shkarkojë Abdush Demirin nga...

Bekteshi: Lëshohet zyrtarisht në përdorim sistemi i ri i ndriçimit në Kodrën e Diellit

Tetovë, 08.12.2021 Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi së bashku me ministrin e mjedisit jetësor dhe planifikimit hapësinor Naser Nuredini dhe me drejtorin e SHA ELEM...

Kryediplomati Osmani pret në takim Lazim Destanin: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...

Zejd në Click plus: Në zgjedhje lokale VMRO-së ia pa hajrin vetëm Taravari

Skender Rexhepi-Zejdi në ClickPlus në TV21 tha se ALternativa nuk ka pasur dobi nga marrëveshja për bashkëpunim me VMRO-DPMNE-në në zgjedhjet lokale. “-A ia patë...