7.8 C
Skopje

Kush janë puçistët në Maqedoni?/ Zbulohen emrat që punojnë kundër interesave të shqiptarëve

Partitë shqiptare në Maqedoninë e Veriut kanë lidhur koalicion me parti-antishqiptare.

Një aleancë skandaloze, kjo që është kundër shqiptarëve në përgjithësi, anti-evropiane dhe anri perëndimore.

CNA.al e ka raportuar skandalin e prodhuar nga partitë shqiptare në Maqedoninë  Veriut dhe sot po risjell edhe njëherë emrat e puçistëve që u bashkuan me lëvizjet antishqiptare.

Me 5 Nëntor 2021, në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, partitë shqiptare “Besa” e Bilall Kasamit, Aleanca e Ziadin Selës dhe Alternativa e Afrim Gashit janë takuar me VMRO DPMNE nacionalistë të Hristijan Mickovskit dhe me partinë fashiste Levica te Dimitar Apasiev, për të dhënë firmat e tyre kundër qeverise pro evropiane.

Duke krijuar kështu një shumicë reaksionare dhe antishqiptare.

Pra, këta janë puçistët dhe fotografitë e tyre duhet të kryqëzohen në çdo cep të rrugës së Maqedonisë së Veriut.

Është skandaloze sepse, Levica (e majta) në programin e vet e kanë mosnjohjen njohjen e Republikës së Kosovës, ç’fuqizimin e marrëveshjes së Ohrit, anulimin e gjuhës shqipe, largimin nga NATO, dhe pika te tjera programore që janë në kundërshtim të drejtpërdrejtë me shqiptarët, por edhe me aleatët tamerikan.

Këto zhvillime dëmtojnë jo vetëm qytetarët shqiptarë në Maqedoni dhe Kosovën, por edhe Shqipërinë , duke ditur se  Tirana dhe Shkupi po presin lajme te mira nga Këshilli i BE-së në dhjetor për çeljen e negociatave për anëtarësim te Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian./CNA.al

Marketing

TË FUNDIT

Grubi: Gjykata kushtetuese jep dritë të gjelbër për koridorin 8 dhe 10

Zëvendës kryeministri i parë dhe ministër për Sistem politk dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive Artan Grubi sot nëpërmjet rrjetit të tij në Facebook dha një...

Qeveria shkarkon Abdush Demirin nga Agjencioni për Punësim

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut , në mbledhjen e vet të fundit të martën , vendosi që të shkarkojë Abdush Demirin nga...

Bekteshi: Lëshohet zyrtarisht në përdorim sistemi i ri i ndriçimit në Kodrën e Diellit

Tetovë, 08.12.2021 Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi së bashku me ministrin e mjedisit jetësor dhe planifikimit hapësinor Naser Nuredini dhe me drejtorin e SHA ELEM...

Kryediplomati Osmani pret në takim Lazim Destanin: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...

Zejd në Click plus: Në zgjedhje lokale VMRO-së ia pa hajrin vetëm Taravari

Skender Rexhepi-Zejdi në ClickPlus në TV21 tha se ALternativa nuk ka pasur dobi nga marrëveshja për bashkëpunim me VMRO-DPMNE-në në zgjedhjet lokale. “-A ia patë...