8.4 C
Skopje

BDI: Koalicioni Levica – Besa – Aleanca, qëllimisht dëmtoi rrugëtimin europian

Shumica e pretenduar opozitare prej 61 deputeteve e përbërë nga Levica, Aleanca, Besa, VMRO dhe Alternativa shqetësoi qytetarët tanë, por edhe rajonin dhe aleatët tanë në Bruksel dhe Uashington.

Kjo shumicë me të drejtë u cilësua nga mediat dhe qytetarët si anti NATO, anti SHBA, anti BE, por edhe kundër njohjes së Republikës së Kosovës dhe Marrëveshjes së Ohrit, të Prespës dhe të fqinjësisë së mirë me Bulgarinë.

Kjo skaudër ekzekutuese e perspektivës europiane dhe euroatlantike të Maqedonisë së Veriut dëmtoi rëndë imazhin e vendit tonë dhe stabilitetin institucional, por edhe kredibilitetin e procesit integrues.

Nxitja e krizës dhe zgjedhjeve të parakohshme rrezikon drejtëpëdrejt hapjen e bisedimeve me Bashkimin Europian në Dhjetor të këtij viti.

Avantura e kumbarëve të koalicionit Levica, Sela dhe Taravari bashkë me Kasamin dhe Hoxhën, rrënon themelet e organizimit politik të shqiptarëve dhe aspiratat e tyre për barazi dhe integrim.

Humbja e thellë në zgjedhjet lokale e të gjitha këtyre partive bashkë ua errësoi arsyen duke i bashkuar për ta rrënuar BDI-në, por edhe më keq, për ta rrënuar të ardhmën europiane, marrëdhëniet ndëretnike dhe ndërfqinjësore si dhe të gjitha të arriturat e Marrëveshjes së Ohrit.

Marketing

TË FUNDIT

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Kastriot Rexhepi në konferencë rajonale për Ballkanin Perëndimor

Deputeti nga Lëvizja Besa Kastriot Rexhepi sot mori pjesë në një konferencë rajonale ku të ftuar ishin Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi,...

Ahmeti – Kyuchyuk: Datë për negociata sa më shpejtë, gati për kompromis

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti sot ka pritur në takim eurodeputetin bullgar, Ilhan Kyuchyuk. Eurodeputeti Kyuchyuk i ka shprehur ngushëllime kryetarit...

Kryeparlamentari malazez viziton Shkupin

Kryeparlamentari malazez në Shkup. Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi sot do të jetë nikoqir i kolegut malazez Aleksa Beçiq. Xhaferi dhe Beçiq do të realizojnë takim...