5.8 C
Skopje

MPB: Nuk është konstatuar vjedhje e rrymës në QTQ

Me rastin e aksionit të sotëm në bodrumin e Qendrës Tregtare të qytetit, nga MPB për TV21 thonë se sot në ora 14.45 në SPB Shkup A.M. ka raportuar se në magazinat e QTQ-së “ka pasur makineri për prodhimin e kriptovalutave”, dmth për shkak të pretendimit për tregtim në internet të kriptovalutave, persona të caktuar kanë vjedhur energjinë elektrike për të shfrytëzuar kapacitetin e nevojshëm të makinerive kompjuterike të nevojshme për tregtimin e kriptovalutave. Nga MPB-ja theksojnë se në vendngjarje menjëherë kanë dalë efektivët policor.

“Janë zhvilluar bisedime me personat përgjegjës të QTQ-së dhe me përfaqësues të EVN-së, ku është konstatuar se për matësat që janë në pronësi private nuk është konstatuar vjedhje e energjisë elektrike, pas së cilës është konstatuar se nuk ka elemente për vepër e dënueshme sipas Kodit Penal.

Në gusht të vitit 2021, pas të dhënave operative për të njëjtën vepër penale “vjedhja e energjisë elektrike”, po ashtu policia ka vepruar në të njëjtin vend dhe nuk është gjetur asnjë vjedhje e energjisë elektrike dhe nuk janë gjetur kompjuterë për prodhimin e kriptomonedhave.

Marketing

TË FUNDIT

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Kastriot Rexhepi në konferencë rajonale për Ballkanin Perëndimor

Deputeti nga Lëvizja Besa Kastriot Rexhepi sot mori pjesë në një konferencë rajonale ku të ftuar ishin Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi,...

Ahmeti – Kyuchyuk: Datë për negociata sa më shpejtë, gati për kompromis

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti sot ka pritur në takim eurodeputetin bullgar, Ilhan Kyuchyuk. Eurodeputeti Kyuchyuk i ka shprehur ngushëllime kryetarit...

Kryeparlamentari malazez viziton Shkupin

Kryeparlamentari malazez në Shkup. Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi sot do të jetë nikoqir i kolegut malazez Aleksa Beçiq. Xhaferi dhe Beçiq do të realizojnë takim...